ZeroBnB ehk nulljalajäljega majutus on võimalik nii üksikul saarel kui lumekoopas

Mõned aastad tagasi käivitunud ZeroBnB ehk nulljalajäljega keskkonnasõbralik ööbimisvõimalus on nüüdseks kanda kinnitanud paljude eksootiliste ööbimisvõimalustega üle maailma. Neste algatas selle majutuse veebisaidi, kuna traditsioonilisest AirBnB-st polnud võimalik 2018. aastal filtreerida neid majutusvõimalusi, mis oleksid keskkonna suhtes jätkusuutlikud. 

Maailma juhtiv taastuvallikatest diislikütuse tootja ning praegu maailma jätkusuutlikum ettevõte Neste tutvustas Zerobnb.com-i kui lehekülge, kust inimesed saavad valida endale puhkusemajutuseks säästvaid alternatiive. Lehekülg oli algselt plaanis käigus hoida seni, kuni Airbnb loob ise oma jätkusuutliku majutuse kategooria. Praegu on aga Zerobnb.com veel alles ja sinna on lisandunud hulk uusi eksootilisi ööbimisvõimalusi.

Kõik sai alguse Helsingi lähedal saarel asuvast A-majast

Nolla Cabin ehk võimalikult väikese süsinikujäljega maja projekt on üks Neste Journey to Zero ehk kliimaneutraalsuse lahendus, mille ehitusplaane igaüks võib kasutada omale võimalikult väikese kliimamõjuga suvemajakese püstitamiseks. Seda on teinud ka mõned majutuse pakkujad ning kui nende öömaja kasutab väikest süsinikujälge tekitavaid lahendusi, siis on üsna kindel võimalus sattuda ka ZeroBnB lehele. Nolla Cabin näiteks on tehtav taaskasutatavatest materjalidest, kulutab vähe energiat, toiduvalmistamiseks on aga võimalik tarbida Neste taastuvallikatest kütust. Valgustust toidavad päikesepaneelid. 

Kuid ZeroBnB-ga saavad liikuda ka oma eriliste majadega teenusepakkujad.

Maa all, järve ääres või lume sees

Praeguseks leidub juba päris erinevaid majutuskohti, kus keskkonnale nullilähedast mõju avaldades puhkust veeta. Siin on mõned näited, mis ZeroBnB oma soovitustes välja pakub.

Üks esimesi, Helsingist lühikese paadisõidu kaugusel Vallisaaril asuv Nolla House pole enam küll saadaval, kuid oli hea näide Nolla Cabini rakendusest. Seal ööbisid ka mitmed Soome avaliku elu tegelased ning jagasid oma muljeid. Keskkonnasäästlik öö maksis 30 eurot.

Praegugi saab aga öömaja broneerida Kuusamo lähistel järve kaldal asuvas punases kaldamajakeses, mille loodust säästvate omaduste hulka kuuluvad kohalik toit ise korjatud marjadest-seentest ning järvest püütud kaladest, elekter tuleb päikesepaneelidest ja vesi järvest. Teid majani ei vii, seega kohale saab kas paadiga üle järve või jalgsi/suuskadega läbi metsa. Kuusamos on aga sügiseti ja talvel väga ilus – värvilised Lapimaa maastikud, talvel virmalised. 

Praegu pole Pyhal asuva Lucky Ranchi lumekoopasse ehk iglusse öömaja veel võimalik broneerida, kuid AirBnB-s avaneb see võimalus 11. detsembrist. Tegemist on iseteenindusliku lumeonniga, mille sissepääs käib küll lukus, aga broneerija saab võtme kätte kohapeal asuvast koodiga võtmekapist. Siseruumides on miinuskraadid alati garanteeritud, varustusse kuulub seega soe magamiskott, aga täiendavad soojendamise vahendid peab ise kaasa võtma. Villased sokid-kindad on rangelt soovituslikud ja kuna detsembris hakkab juba polaaröö, siis taskulamp või pealamp võiks samuti alati kaasas olla. Iglusse mahub neli inimest, jalutuskäigu kaugusel asub soe abihoone köetud ruumide, duši ja WC võimalusega.

USA-s New Mexicos asuv Taos Earthship on keskkonnasäästlikult ehitatud maja asustamata kohas maa all, kus kõik eluks vajalik valmib kohapeal (või on lähedalt ja võimalikult väikese süsinikujäljega kohale toodud). Maja on piisavalt suur neljale inimesele ning kasutatav aastaringselt. Kogu vajaminev energia toodetakse kohapeal. See ei tähenda aga mugavustest loobumist – sellegipoolest võib Earthshipis kasutada nii pesumasinat kui ka näiteks basseini.

Juhend algajale majutusteenuse pakkujale süsinikujalajälje vähendamiseks

Kuigi AirBnB-s ei saa endiselt valida omale majutust süsinikujalajälje suuruse järgi, on keskkond siiski üles pannud juhendi majutuse omanikele, mismoodi nad oma kliimamõju saaksid vähendada. Selle leiab siit. Lühidalt on mõned soovitused järgmised:

  • soovita külalistel seinakontaktides mobiililaadijaid asjata mitte hoida, kui need parajasti telefone ei lae
  • vähenda veeboileri temperatuuri 48-54 kraadini, mis on vähem, kui tavaline 60 kraadi, kuid siiski piisavalt soe, et duši all käia, samas energia kokkuhoid on märgatav
  • kasuta energiasäästlikku valgustust, näiteks LED-e
  • tihenda uksed ja aknad, et need sooja peaks
  • kasuta üle WiFi juhitavaid termostaate, et tubade temperatuuri saaks vajadusel eemalt juhtida vastavalt külaliste saabumisele
  • kui majutuses on vaja uusi seadmeid, siis osta neid, millel on madal energiatarve
  • kasuta 100% taaskasutatud paberist tualettpabereid või hoopis rätikuid nende asemel
  • kasuta väikese mahuga ja kahe nupuga (suur/väike kogus) WC loputuskasti

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.