Autofirma eksperdid soovitavad: Kaheksa nõuannet rasedatele naistele sõitmiseks

Fotod: Seat.

Kas turvavöö võib lapseootel juhile vigastusi tekitada? Kas rasedana sõitmine on mõnel meditsiinilisel põhjusel mittesoovitatav?

Tänapäeval pole rasedana sõitmine üha populaarsem ning kui arst just eraldi selle vastu ei soovita, on see enamikele naistele ka täiesti ohutu. Ohutuse mõttes tasub rasedana sõites siiski teatud nõuandeid järgida. Järgneva loetelu on koostanud Seati eksperdid nii ohutuse- kui ka meditsiinivaldkonnast.

1. Kinnita alati turvavöö

Turvavöö kinnitamine on ka rasedatele naistele enamikes Euroopa riikides kohustuslik. Alumine ehk vöökoha ümber käiv rihm tuleks kinnitada võimalikult kõhu alla, sedasi, et see lapsele liigset koormust ei tekita. Diagonaalne rihm peaks jooksma üle kõhu, rindade vahelt rangluuni.

Statistika näitab, et pooled võimalikest lootele surmavatest vigastustest oleksid ennetatud, kui rasedad naised kannaksid sõites turvavööd õigesti. Ilma selle ohutusabinõuta võib otsene kokkupõrge rooliga lõppeda nii ema kui ka lapse jaoks väga halvasti.

2. Hoia rooliga vahet

Naise kõhu ja rooli vahele peaks jääma vähemalt 25 sentimeetrit. Seega tasuks juhiiste rasedana alati tahapoole nihutada, isegi kui oled harjunud teisiti sõitma. Kõhu ja rooli vahel suurema vahemaa hoidmine aitab õnnetuse korral vähendada riski, et keegi vigastada saab.

3. Turvapadi olgu alati aktiveeritud

Ekspertide sõnul on soovitatav kõik eesmised turvapadjad alati töökorras hoida, kui rase naine on juhi- või kõrvalistmel.

4. Jälgi istumisasendit kogu raseduse jooksul

On suur vahe, kas naine istub rooli taga esimeste või viimaste raseduskuude ajal. Seetõttu on väga oluline oma istme positsiooni kuude jooksul hinnata ja reguleerida. Tähelepanu tasuks pöörata sellele, et iste oleks alati vertikaalselt sirge ja juhi istumisasend korrektne, mitte liialt emmale-kummale poole kaldu.

5. Tee elu kõhuvöö abil mugavamaks

Mõned rasedad naised eelistavad just viimaste raseduskuude ajal kanda kõhuvööd (rasedusbandaaz). Kuigi see pole just kohustuslik, võib see mõnel juhul ka autoga sõitmise mugavamaks muuta.

6. Stiil olgu rasedusele vastav

Täpselt nagu igas teiseski olukorras on rasedatel naistel soovitatav sõites kanda mugavaid ja piisavalt vabasid riideid ning jalanõusid. Samuti tasuks rasedust võtta arvesse ka sõidustiili valides. Soovitatav on vältida järske manöövreid ja anda endale rohkem aega pidurdamiseks ja reageerimiseks, et ebameeldivaid üllatusi vältida.

7. Tee piisavalt peatusi

Rasedatel naistel on üldiselt soovitatav pikemaid sõite mitte ette võtta. Näljatunne ja tavalisest sagedasemad metsapeatused on rasedate naiste seas levinud, mistõttu on soovitatav sõites teha tavalisest rohkem peatusi. Peatudes tasuks autost välja minna ja vereringe heaks veidi jalutada.

8. Millal sõitmine lõpetada?

Ühtne vastus rasedatele naistele selle küsimuse puhul puudub. Üldiselt peaksid rasedad naised lähtuma kainest mõistusest ja kõhutundest. Kui rooli taga istumine enam mugav ei ole, tuleks sõitmine lõpetada. Sel põhjusel lõpetavad naised tihti just raseduse viimasel kuul ise autoga ringi sõitmise.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.