SEAT

Kas teadsid? SEAT ehitas kunagi Barcelona olümpiamängude jaoks elektriauto

Foto:SEAT.

1992. aasta augustikuus toimunud Barcelona olümpiamängudel tegi SEAT põneva etteaste: nimelt toodi kohale spetsiaalne elektriauto SEAT Toledo, mis ehitati just selle ürituse tarbeks. Täna sümboliseerib see masin SEATi elektrilise tuleviku vundamenti.

Olümpiamängude reegli järgi pidid kõik maratonijooksjaid saatvad autod olema täielikult saastevabad. Väljakutse sellise sõiduki loomiseks oli keeruline, sest akutehnoloogia oli tollal veel lapsekingades.

Insenerid haarasid aga härjal sarvist ning suutsid Toledole paigaldada 500kilogrammise aku, mis talletas piisavalt energiat, et läbida 42kilomeetrine maratonidistants.

Kontrastiks võib tuua tänapäeva elektriauto Seat Mii, mille akupakk kaalub 250 kilogrammi ning mis suudab läbida kuni 260 kilomeetrit.

Kusjuures Toledot ennast alternatiivkütusele üle minnes väga ei muudetudki. Aku mahutamiseks ehitati pagasiruumi eraldi “pesa” ning pidurid tehti suurema kaalu kompenseerimiseks suuremad.

Elektriauto suutis toota 16 kW (22 hj) ning kiirendada nullist seitsmekümneni 28 sekundiga. Tippkiiruseks oli 100 km/h ning sõiduulatuseks 50 kilomeetrit.

Kauge järeltulija SEAT Mii omab seevastu 61 kW jõunumbrit ning kiirendab 0–50 km/h vähem kui nelja sekundiga.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.