Millised reeglid kehtivad kiirusepiiranguta Saksa kiirteedel?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Saksamaa tundub olevat autoentusiasti unistuste riik. Toodetakse väga häid autosid, kiirteede võrk on väga arenenud ja mis peamine – väga paljudel lõikudel puuduvad kiirusepiirangud!

Ligi 13 000 kilomeetrisest Autobahni võrgustikust oli 2008. aasta seisuga umbes 52% selline, kus juht võis tippkiiruse ise valida, seega üle 6000 kilomeetri vabadust.

Kõrgendatud tähelepanu ja vastutustunne

Vabadus aga ei tähenda, et üldse reegleid ei ole. Tegelikult kaasneb sellega mitmeid olulisi piiranguid, mida mujalt pärit inimesed ei tarvitse teada aga kohapeal jälgitakse väga täpselt.

  • nendel lõikudel, kus tippkiiruse võib ise valida, on tegelikult soovituslik kiirus 130 km/h. Kui õnnetus toimub suurematel kiirustel, võib asjaolusid arvestades suurem kiirus olla raskendavaks asjaoluks süüdlase leidmisel ning kahjude kandmisel.
  • kiirteel ei tohi liigelda sõidukiga, mille tippkiirus ei ületa 60 km/h. Seetõttu on ka mitmed spetsiaalsõidukite (traktorid, veokid) tootjad võimalusel märkinud tippkiiruseks 62 km/h. Samamoodi ei ole lubatud ka lihtsamad kaherattalised, mis võivad küll hetkeliselt üle 60 km/h sõita, aga on väikse mootorimahu ja jõuga (rollerid).
  • kiirteel peatumine on rangelt keelatud ning lubatud vaid äärmises hädaolukorras. Näiteks kütuse lõppemine ei kuulu sinna alla, kuna tanklad on keskmiselt iga 50 kilomeetri järel ja see on välditav olukord. Eriti hooletute ja tarbete peatumiste puhul võib ähvardada lausa kriminaalkaristus ja vangistus.
  • liiga väikse pikivahe hoidmine võib lõppeda trahviga, välja arvatud muidugi kui tegu on ummikuga. Normaalne pikivahe on pool auto kiirusest meetrites. Seega 100 km/h sõitev auto peab hoidma eesliikujaga 50 meetrist vahet.
  • vasakpoolne rida on ainult möödasõiduks (välja arvatud ummiku korral). Seadusega on lubatud signaali või tuledega eessõitjale märguandmine raja vabastamiseks. Siiski peab säilima nõutud pikivahe.
  • kui kiirused ei ületa 80 km/h ja kiiruste vahe ei ole suurem kui 20 km/h, võib vajadusel mööda sõita ka paremalt. Sellisel juhul nimetatakse seda möödumiseks. Suurematel kiirustel on paremalt möödasõit keelatud, isegi kui keegi on jäänud kiiremasse ritta uimerdama.
  • ummiku korral jäetakse vabaks koridor päästeautodele. Tavaliselt moodustatakse see kahe kõige vasakpoolsema rea vahele.

Ülisuurte kiiruste tõttu on rangelt soovitatav ülaltoodut arvesse võtta. Lisaks võib arvestada, et ka seal kasutatakse tähistamata politseautosid ja -mootorrattaid ning trahvid on kerged tulema.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.