Kangru liiklussõlme ehitus maksab 21 miljonit eurot ja töö algab järgmise aasta esimeses pooles

Pilt on illustreeriv. Foto: Raivo Tiikmaa

29. septembril sõlmisid transpordiamet, OÜ Rail Baltic Estonia ja GRK Eesti AS lepingu Kiili ja Saku valla piirile jääva Kangru liiklussõlme ehitamiseks.

Kangru liiklussõlme projektis ehitatakse viis raudbetoonist rajatist – neli viadukti ja üks kergliiklustunnel. Kolm viadukti nendest ületavad Rail Baltica raudteetrassi ning üks ületab tulevast neljarajalist Viljandi maanteed. Üks Rail Baltica trassi ületavatest viaduktidest on mõeldud kergliiklejatele. Kergliiklustunnel rajatakse Viljandi maantee alla tagamaks kergliiklejatele ohutud liiklemisvõimalused.

Kangru liiklussõlme ehitamise käigus lahendatakse Viljandi maantee, Kurna-Tuhala riigitee ja Rail Baltica raudtee omavahelised lõikumised. Tööde käigus rajatakse kergliiklustee, mis viib Kangru külast Raku järveni, praegune Viljandi maantee ja Kurna-Tuhala ristumine muudetakse mitmetasandiliseks, mis tagab suurema liiklusohutuse. Lisaks ehitatakse Viljandi maantee 2,5 km ulatuses neljarajaliseks ning see jääb praegusest asukohast 300–400 meetrit lääne poole.

Ehitus algab 2024. aasta esimeses pooles ja lõpeb hiljemalt 2026. aasta esimeses kvartalis.

„Rõõm on tõdeda, et kolme Balti riigi ühise raudteetrassi Rail Baltica rajamine on jõudnud järgmise suure etapini, kus läheme ehitama ümber üht olulist liiklussõlme,“ lausus Transpordiameti peadirektor Priit Sauk. „Oluline on, et mitmetasandilise Kangru liiklussõlme liiklusohutuse tase kasvab liiklejate jaoks.“

„Vähem oluline pole ka see, et liiklussõlme projekt sündis tihedas koostöös kohaliku kogukonnaga – riigimaantee liiklusvoog ehk transiit viiakse Kangru asumist eemale, samuti mahukate arendustega kaasnev liiklus Kiili-Tuhala suunal. See vähendab müra ja suurendab liiklusohutust,“ rääkis Rail Baltic Estonia juhatuse esimees Anvar Salomets.

Salometsa sõnul prognoositi sel kevadel hanget algatades lepingu maksumuseks 23,5 miljonit eurot. Nelja pakkuja konkurentsis AS-ile GRK Eesti hankevõidu toonud pakkumus oli 21,2 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks. Kangru liiklussõlme ehitamist rahastatakse 100% ulatuses Euroopa Taasterahastust.

Ehitustööde tellijaks on Transpordiamet. Tööde ajal teelõike liiklusele ei suleta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.