Kinnisvarafirma: eraparklad tõstsid Tallinna südalinnas järsult hindu

Foto: Shutterstock

Eile saatis üks kinnisvarafirma pressiteate, kus annab teada, et kesklinna ärimajade rentnikute sõnul tõusis Rotermanni kvartali kõrval päevase parkimise hind detsembris kümnelt eurolt 16le. Samuti kergitati ka teiste ümbruskonnas asuvate parklate tasusid.

Kinnisvarafirma 1Partner spetsialist kommenteeris olukorda, et suures plaanis veab parkimise hinnarallit Tallinna linn, võimaldades ka erafirmadel tariifid erakordselt kõrgeks tõsta ja kallis ning ebamugav parkimine on vanalinna äridele ning ka büroopindadele juba laastavalt mõjunud.

Saatsime küsimuse parkimise hinnatõusu ja tulevikuplaanide kohta kõigile suurematele eraparklate haldajatele.

EuroPark ei oma ise ühtegi maatükki

EuroPark opereerib Eestis üle 380 parkimisala, millel on üle 25 000 parkimiskoha ja parklate hinnastamisel lähtutakse nõudlusest, et tagada vabad kohad parklas ja teenida optimaalset tulu maaomanikule.

EuroPark on operaator, kes ise ühtegi maad ise ei oma ja osutab vaid teenust ühelt poolt maaomanikele ja teiselt poolt parkivatele klientidele.

EuroPark Estonia OÜ tegevjuht Karol Kovanen selgitab, et neil on kesklinnas hästi tihe parklate võrgustik – 200 meetri raadiusse jääb üldiselt mitu parklat – leiab hinnatundlik klient endale kindlasti sama või odavama hinnaga parkla mõne sammu kauguselt. Need kellel kiire, on valmis maksma populaarsetes parklates rohkem.

Hind tõusis üheksas parklas

Kovaneni sõnul tõsteti hindu üheksas südalinna parklas ja ülejäänud enam kui 200 tasulises parklas hinnakiri ei muutunud. Hinnatõus oli keskmiselt 30%. Protsendina võib see tunduda palju, aga üksiku kliendi ja parkimise puhul mitte.

Kui inimene pargib paar korda nädalas tunnihinnaga 1,6 eurot ja nüüd on hind 2 eurot, siis on see igati talutav. Meie keskmise parkimise väärtus on 3 eurot.

Uurige ka Barkingu rakendust

EuroPark’i parklad on Kovaneni sõnul leitavad ka Barkingu platvormilt ja seal on tehtud igas parklas teatud hulga parkimiskohti -50% hinnaga.

Saja meetri raadiuses on tavaliselt mitu EuroPark’i parklat ja hinnakirjad võivad olla väga erinevad, mõne sammu kaugusel kallist parklast võib olla väga odav parkla. Mobiilist EuroParki leht avades sisaldab see ka navigeerimisfunktsiooni, kust saab hindu vaadata.

Mis oli hinnatõusu ajendiks?

Peamiseks hinnatõusu põhjuseks on kohtade nappus teatud parklates.

“Hetkel läheb majanduses hästi, ühelt poolt inimesed liiguvad rohkem, teiselt poolt on ka kinnisvara arendus hoogustunud ja mitmes meie ajutises parklas alanud ehitustegevus, see tähendab, et soodsaid parkimisvõimalusi ajutistes parklates on vähemaks jäänud,” ütleb Kovanen.

Samuti lisab ta, et Olümpia hotelli vastas olev Juhkentali 1 parkla, kus on ligi paarsada  mõistliku hinna-ja kvaliteedi suhtega parkimiskohta südalinna piiril, suletakse samuti uue arenduse ehituseks. Paarisaja koha vähenemine kesklinnas on juba otsene mõju parkimishindadele Tallinnas.

Mis saab tulevikus?

Tallinna linna eesmärk on autoliiklust vähendada. Aastaid on Kovaneni sõnul probleemiks peetud EuroParki suuri soodsa hinnaga parklaid. Kui need parklad nüüd ehituse alla lähevad, toob see kindlasti kaasa hinnasurve ja kohtade defitsiidi.

EuroPark’i parklad on jätkuvalt oluliselt odavamad kui parkimine linnatänaval, eriti kui parkida pikemalt. Oluline on märkida, et südalinnas linnatänaval maksab parkimise tunnihind 4,8 eurot ööpäevaringselt, see tähendab, et 10 tundi parkimist maksab pea 50 eurot. EuroPark’i parklates jäävad 24 tunni parkimise hinnad kesklinnas valdavalt vahemikku 3,5 – 16 eurot terve ööpäeva parkimise eest.

CityPark näeb samuti parkimiskohtade kriisi

CityParki tegevjuhi Arne Sõna hinnangul on samuti parkimiskohti peagi puudu jäämas ning vabade platside asemel hakatakse kolima parkimismajadesse. See on omakorda kallim ning vajab suuremaid investeeringuid.

Sarnaselt EuroParkile ei oma CityPark ise pindu, vaid on operaator. Hetkel ei ole nemad oma hindu muutnud, aga tavaliselt juhtub see siis, kui parkimismaa omanikuga muutuvad lepingu tingimused ning tõuseb hind operaatori jaoks.

Aina vähenev parkimiskohtade arv seab surve ka süda- ja kesklinna lähistel olevatele suurtele tasuta parklatele. Seetõttu on hakatud ka näiteks Kristiine Keskuses klientidele parkimiskohtade tagamiseks kasutama operaatori abi ja piiratud tasuta parkimise aega, kuna parklasse hakkas tekkima liiga palju püsivalt parkijaid, kes töötavad kas lähedal või kasutavad seda nö pargi-ja-reisi vahepunktina.

Arne Sõna ütleb, et autosid ostetakse aina rohkem, aga Eestist neid välja müüakse tunduvalt vähem, seega autode arv kasvab pidevalt ja peamiselt ikkagi Tallinnas. Tõenäoliselt oleme peagi olukorras, kus südalinnas jääb isegi kalleid kohti puudu ning inimesed peavad oma harjumusi muutma hakkama.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.