If Kindlustuse blogi

Hea teada: kas liikluskindlustus kehtib, kui õnnetusse satub inimene, kes ei ole auto tehnilises passis kirjas?

Liikluskindlustus kehtib vaatamata sellele, kes on roolis.Foto: Shutterstock

Kellel meist poleks ette tulnud olukorda, kus mõni sõber küsib mõneks vältimatuks sõiduks sinu autot. Mis saab aga siis, kui ta selle rooli olles liiklusõnnetuse põhjustab?

Esimene küsimus on kindlasti, kas liikluskindlustus kehtib. Jah, sellepärast muretsema otseselt ei pea, kindlustus kehtib. Eestis liigeldes ei ole sõbrale vaja teha  ka täiendavat volitust, millega autoomanik kinnitab, et lubab tehnilisse passi mitte kantud juhi rooli. Sellisel juhul piisab ainult auto registreerimistunnistuse olemasolust. 

Küll aga on lugu vastupidi riigist välja minnes. Siis on kindlasti vajalik täiendava volituse olemasolu.

Lisaks peab autot laenav omanik olema veendunud, et usaldab oma sõpra, kelle oma auto rooli lubab. Ta järgib kehtivaid liiklusreegleid, muidugi omab juhiluba, on roolis kaine jne. Kui õnnetuse põhjustab juht, kellel puudub juhtimisõigus või on rooli joobeseisundis, siis ka kaskokindlustus ei kehti ning kogu vastutus langeb sõiduki omanikule, mis võib tuua kaasa päris krõbeda rahalise väljamineku, rääkimata rikutud sõprussuhetest.

“Lisaks tuleb arvestada, et kui su sõber teeb autoroolis vea, siis see võib tulevikus omada mõju sinu kui omaniku kindlustuse hindadele,” räägib If Kindlustuse liikluskindlustuse tootejuht Reet Veilberg. Ehk siis mõtle alati hoolikalt läbi, millisele sõbrale või tuttavale enda sõidukit usaldad. Tagajärgede eest vastutad omanikuna sina.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.