Mida meeles pidada, kui lähed autoga pikale puhkusereisile?

Autoga reisile minnes on oluline kontrollida enne sõiduki seisukorda.Foto: Shutterstock

Suvi on reisimise aeg. Kui võtad seikluse ette autoga, siis tasub nii mõnigi asi enne alustamist auto juures üle vaadata.

Kuna suure tõenäosusega on ees ootamas sadu kilomeetrid autosõitu, siis on mõistlik soovitab üle vaadata auto tehniline olukord. Kontrollida tasub nii vedelikutasemed, rehvirõhud ning kas autos on olemas vajalik varustus nagu puksiirköis ja tungraud. Järgi tasub vaadata ka varurehvi olukord, või kui seda ei ole, siis kontrollida, kas rehviparanduskomplekt on olemas..

Kas kõik vajalikud paberid on kaasas?

Kindlasti on mõistlik enne minekut vaadata üle ka kogu paberimajandus. Kas kehtiv juhiluba on olemas, lisaks võta kaasa ka auto tehniline pass. “Kuigi Eestis ei ole vaja liikluskindlustust paberkandjale printida, siis välismaale minnes on mõistlik see siiski kaasa võtta,” soovitab If Kindlustuse liikluskindlustuse tootejuht Reet Veilberg. 

Lisaks tasub kaasa võtta roheline kaart – ingliskeelne dokument, mis tõendab välismaal liikluskindlustuse olemasolu. Piisab, kui prindid selle tavalisele valgele paberile. Kuigi Euroopa Liidus seda otseselt vaja ei lähe, siis ei tee halba, kui ta siiski kaasas on. Küll tasub arvestada, et kui autoreis võib näiteks Balkani poolsaarele, siis seal kulub Roheline kaart kindlasti marjaks ära. Kaarti läheb vaja reisides autoga järgmistesse riikidesse:  Albaania, Andorra, Aserbaidžaan, Bosnia ja Hertsegoviina, Iraan, Makedoonia, Maroko, Moldova, Montenegro, Serbia, Suurbritannia, Tuneesia, Türgi ja Ukraina.

“Küll aga tuletame meelde, et roheline kaart ei kehti alates 1. juunist Venemaal ega Valgevenes. Sinna reisides on vaja sõlmida piiri ületades uus kohalik kindlustus,” märgib Veilberg.

Muidugi ära unusta kõikide reisijate teisi vajalikke dokumente ning igaks juhuks viska kindalaekasse ka rahvusvaheliselt kasutatav liiklusõnnetuse teate blankett.

Kui välismaal juhtub liiklusõnnetus, siis Euroopa majanduspiirkonnas on lihtsamate plekimõlkimistega olukord lihtne, õnnetus registreeritakse ning kui kui auto on sõidukõlbulik, siis reisilt tagasi jõudes aitab kindlustusselts auto korda teha või vajadusel aidatakse leida lähim remonditöökoda kohapeal. Kui oled kahju põhjustaja, siis palu kannatanul pöörduda oma seltsi esindaja poole selles riigis või oma kindlustusandja poole.

Väljaspool Euroopa majanduspiirkonna piire juhutnud õnnetuste puhul tuleb asjaajamist kindlasti rohkem, alates sellest, et kannatanuna kahjude hüvitamiseks pead pöörduma süüdlase kindlustusseltsi.

Meeles tasub pidada tõsiasja, et liikluskahjud hüvitatakse liiklusõnnetuse asukohariigi seaduste järgi ning kindlustussummad on määratud kahjujuhtumi toimumiskoha seadusega. 

Autoabi kehtib ka Euroopas

Kindlasti on mõistlik enne üle vaadata ka olulised telefoninumbrid. If kindlustuse kaskokindlustuse omanikele kehtib Euroopa Liidus tasuta autoabi, mis on kättesaadav 24/7. Selleks tuleb helistada telefoninumbril +372 777 1211.

Kindlasti on mõistlik ka autoga sõites võtta täiendav reisikindlustus, mis kaitseb ootamatute reisitõrgete eest – näiteks arsti poole pöördumisel visiiditasud ja meditsiinilise transpordi kulud.

Kui juba oled teele asunud, siis arvesta autosõidule ka piisavalt palju puhkepause, et autoroolis värske oleksid. Iga kahe sõidutunni tagant võiks vähemalt veerand tundi jalgu sirutada ja mõtted autosõidust eemale saada. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.