If Kindlustuse blogi

Mis vahe on luksusmaasturi kindlustamisel M1- või N1-kategoorias?

Foto: Scanpix/Sakala/Marko Saarm.

Möödunud aastal võeti Eestis kaubikutena arvele rekordarv suuri linnamaastureid, millest lõviosa moodustasid BMW X5/X6-sarnased luksusmaasturid. Küllap on autoomanikel endal plaan, millega soovivad raha kokku hoida, samas tuleb tähele panna, et see võib põhjustada neile suuremaid kulusid kindlustuses.

Teatavasti pole pärast sõiduki esmast registreerimist enam võimalik seda M1-kategooria kaubikust N1-kategooria sõidukiks ümber vormistada, mistõttu võivadki osad inimesed pöörduda palvega autoesinduse poole, et nende tulevane sõiduk kaubikuna registreeritaks.

Mõningane rahaline sääst tuleb muidugi asjaolust, et möödunud aastast hakkas kehtima uus firmaautode maksustamise kord: kui autot kasutatakse ka erasõitudeks, maksustatakse seda vanuse ja võimsuse põhiselt. Täpsema selgituse ja kalkulaatori leiab siit. Seda, kuidas kaubikuna registreerimine sõiduki maksustamist mõjutab, saab lähemalt lugeda sellest põhjalikust artiklist.

Miks maasturite kaubikutena registreerimine kindlustusseltsile korda läheb?

Kuna autot kindlustatakse alles peale registreerimist, siis on juba sellele eelnevalt tehtud otsus, kas inimene registreerib oma linnamaasturi kaubiku või tavasõidukina. Tähele tuleb aga seda panna, et M1- ja N1-kategooria sõidukite kindlustamisel kehtivad erinevad hinnad.

“N1 sõiduki kindlustusmakse tuleb tervikuna üldjuhul kallim, seetõttu peaksid inimesed seda arvestama ka autode registreerimisel,” selgitas Ifi liikluskindlustuse tootejuht Reet Veilberg. Põhjus peitub muidugi selles, et kaubikuid kasutatakse enamasti tööautodena, mis tähendab, et nendega sõidetakse ka intensiivsemalt ja satutakse rohkem avariidesse.

“Kaubikute kahjusagedus on ligi kaks korda suurem kui tavalistel autodel, millest tulenevalt kehtib neile ka kõrgem kindlustusmakse,” lisas Veilberg.

Seega tasub enne oma uue luksusmaasturi soetamist mõelda ka sellele, milline saab olema masina kindlustuse hind. Täpsema ülevaate saamiseks tasub kasutada Ifi kodulehelt leitavat kindlustusmakse kalkulaatorit küsida pakkumist otse kindlustustelefonil 777 1211.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.