Müüsin oma auto ära, aga ostja pole seda ikka enda nimele registreerinud. Mida teha?

Autot müües on müüjal mõistlik kohe alustada ka Transpordiametis koheselt auto omaniku vahetuse protsessi.Foto: Shutterstock

Auto müük võib olla rõõmus või kurb sündmus, sõltub, mis põhjustel see asi ette võetud on. Kui asi jääb aga riiklikes registrites nõuetekohaselt vormistamata, võib olukord minna päris nutuseks.

Vanasti internetieelsel ajal oli kombeks, et pärast ostu-müügi lepingu sõlmimist käisid osapooled koos ARKis, kus uus omanik autole ära vormistati. 

Tänapäeval tehakse sellised toimingud üldiselt ära veebis, mis muudab olukorra märksa mugavamaks. Teistpidi tuleb nüüd asjal rohkem silma peal hoida, sest muidu ootavad müüjat parajad jamad. 

Muuseas, teatud juhtudel  saab omanikuvahetust vormistada ainult Transpordiameti teenindusbüroos, seda näiteks keelumärkega, registripandiga koormatud ning ühisomandis oleva sõiduki puhul.

Müüja peab asjast teatama

Registreerimine peaks käima nii: müüja teeb selle kohta Transpordiameti registris ehk endises ARKi registris teate, et auto on liikunud uuele omanikule. Ostja peab selle omalt poolt viie päeva jooksul kinnitama. Et asju veebis teha, peab olemas olema ID-kaart kahe koodiga või Mobiili ID.

Mis aga juhtub siis, kui asjad nii ei lähe? Näiteks lubab uus omanik lubab kande ise ära teha, aga samas avastad hiljem, et oled jätkuvalt märgitud auto omanikuks. 

Kui müüja ei teavita registrit ja ka ostja seda ülesannet enda peale ei võta, jääb vastutus autoga toimuva eest ikkagi müüja õlgadele, sest nii kindlustusfirma kui ka näiteks kohalik omavalitsus ei arvesta omaniku määratlemisel mitte kuskil sahtlipõhjas seisva lepinguga, vaid registrist vastu vaatavaid andmeid. 

See tähendab, et igasugused õnnetused, aga ka näiteks parkimistrahvid, lähevad auto ära müünud inimese kaela. 

Kuidas ennetada?

Sellise olukorra ennetamiseks tuleks seetõttu kindlasti teade auto äramüümise kohta kohe ära teha, sest enne seda pole suurt lootust sellealasest vastutusest pääseda.

Vana omanik teatab võõrandamisest ja uus omanik peab selle viie päeva jooksul kinnitama. Kui vana omanik seda ei tee, siis registrikanne peatub.  Müüjal on võimalik ka autot puudutavad toimingud ostjapoolse vastuvõtmise tõrke tekkel peatada, nii et ostja on ikkagi sunnitud midagi ette võtma.

Mida teha aga siis, kui vahepeal on auto juba kolmandale inimesele edasi müüdud? Sellisel juhul saab ikkagi kande ajutiselt peatada. Pärast seda katkeb ka kindlustus ja vastutus.

Oluline on ka müüja poolelt veenduda, et kogu paberimajandus on korras ja vormistada ka ostu-müügileping. Seda saab teha ka Transpordiameti portaalis. Vastaspoolelt peaks küsima nime, isikukoodi, ID-kaardi koopia, samuti aadressi ja telefoninumbri.

Kui omad autot, siis veendu, et seda kaitseks kohustuslik liikluskindlustus. Väga mõistlik on uurida ka If Kindlustuse kaskokindlustuse pakkumisi ja tingimusi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.