See on ju ainult väike “kõks”! Kas väiksema õnnetuse puhul tasub teha omavahelisi kokkuleppeid?

Pärast õnnetust ei ole mõistlik sõlmida omavahelisi kokkuleppeid.Foto: Shutterstock

Kerge liiklusõnnetuse korral võib tekkida mõte, et see on ju kõigest plekimõlkimine ja milleks kindlustusega jännata. Lepitakse omavahel kahjutasu kokku ja probleem ongi lahendatud. Kas see on aga päriselt hea diil? 

“Autojuhid ei ole kursis, kui suureks võib kujuneda remondi maksumus ja sellest tingituna kiputakse väiksemate õnnetuste korral omavahelisi kokkuleppeid tegema,” nendib If Kindlustuse sõidukikahjude grupijuht Taavi Kruus. “Paljudele võib tulla üllatusena, et ka väikeste kahjustuste remont võib maksta mitusada eurot.”

Ühe keredetaili värvimise maksumus algab 300–400 eurost ja kui sõidukile tekib juba kriim, tuleb üle värvida terve detail. Tihti vajab aga värvimist mitu detaili. “Teadmatusest tehakse sündmuskohal näiteks 100–200-eurone kokkulepe ja hiljem avastab kannatanu pool, et sellise summaga ei saagi sõidukit kvaliteetselt korda teha.”

Miks ei tasu ka õnnetuse põhjustajal raha pakkuda?

Riivasite autoga teise sõiduki küljepeeglit? Tekitasite parklas  autouksega kõrval seisvale sõidukile väikese mõlgi? Ka sellistes olukordades ei ole mõttekas pakkuda omapoolset kompensatsiooni. 

“Toome näite, et põhjustaja maksab kannatanule 100-200 eurot. Seda tehakse, et kindlusmakse järgneval aastal ei tõuseks,” põhjendab Kruus autoomanike käitumist. “Kindlustusmakse tõus võib aga jääda ainult paarikümne euro kanti,” lisab ta.

Seega on ka põhjustaja jaoks odavam lasta kindlustusel kannatanule kahju hüvitada kui ise kannatanule raha pakkuda.

Ehkki kindlustusseltsiga asjaajamine võib mõnele tunduda tüütu ja soovib teist osapoolt veenda, et jätame selle ära, tasuks mõlemal osapoolel seda siiski teha. Ainult nii on võimalik olukord õiglaselt lahendada.  

Kuidas käituda?

Kruus toob välja punktid, mille järgi õnnetuse korral tegutseda. 

  1. Fikseerige olukord. Tuleks teha fotod sündmuskohast ja sõiduki/sõidukite vigastustest.
  2. Kui teist osapoolt ei ole autos (näiteks sõidetakse parklas otsa teisele sõidukile ja autojuhti pole autos), siis tuleb sündmuskohal olles teavitada politseid.
  3. Võtke ühendust kindlustusseltsiga – seda ei pea tegema sündmuskohal, kuid siiski esimesel võimalusel.

Suurema turvatunde ja meelerahu tagamiseks tasub sõidukile sõlmida kaskokindlustus. Ifi kaskokindlustuse pakettidega saab täpsemalt tutvuda siin. Nõu ja lisainfot saab Ifi kindlustustelefonil 777 1211.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.