Neste blogi

Kas on võimalik elada ilma jäätmeid tekitamata?

Kaader videost.

Paljud keskkonnateadlikud inimesed on tõestanud, et isegi oma igapäevast elu on võimalik elada ilma prügi tekitamata. Nende eeskuju väärib esiletõstmist, sest juba praegu tuleb nii inimestel endil kui ettevõtetel teha kõik selleks, et anda maailm tulevastele põlvedele üle võimalikult puhtana.

ÜRO valitsustevaheline kliimamuutuste paneel avaldas 2018. aasta oktoobris raporti, milles tõi välja, et kõiki meetmeid, mida kavandatakse kliimasoojenemise ärahoidmiseks, tuleb rakendada kiiremini. Paljusid võib see häirida ja mõned ilmselt eelistavad seda sõnumit isegi ignoreerida, kuid teiste jaoks on see põhjus, mis sunnib tegema oma elus vastutustundlikumaid valikuid.

Selleks, et hoida ära kliima üleliigne soojenemine, on vaja, et sellele mõeldakse majandust arendades kui ka ühiskonnas tervikuna oma igapäevaseid asju tehes.

Mis ühele prügi, on teisele kasulik tooraine

Keskkonnateadlikud ettevõtted kasutavad materjale targalt ja aitavad muudes valdkondades tekkinud jäätmete või ülejääkide kasutusele võtuga kaasa elukeskkonna puhtana hoidmisele. Neste kulutab üha keskkonnasõbralikumate kütuste arendusele miljoneid eurosid ja ettevõte rakendab teadusasutustega koostöös valminud uuringute tulemusi uute toodete arendamiseks. Juba praegu muudab Neste jäätmeid, nende seas plasti- ja mitmesuguseid toidujäätmeid kütuseks ja suunab sellega üha enam jäätmeid taaskasutusse. Taastuvkütused aitavad vähendada õhku paisatavate kasvuhoonegaaside hulka, mis kaitseb meie kliimat ülekuumenemise eest.

Kuidas elada prügivaba elu?

Kuid elukeskkonna hoidmisel muutub üha olulisemaks, et keskkonnasäästlik mõtteviis leviks laiemalt. Selle ala pioneerid on suutnud tänaseks tõestada, et elu on võimalik elada täiesti prügivabalt. New Yorgis elav Lauren Singer ütleb, et tegi aastal 2012 teadliku otsuse elada nulljäätmetega, kui tema õpingukaaslane keskkonna alal võttis igal nädalal lõuna kooli kaasa ühekordselt kasutatavates materjalides: plastikkotis, veepudeli ja plastkonteineriga. Hiljem aga kuulis ta teisest äärmusest – naisest, kes suutis elada sisuliselt ilma prügi tekitamata. Lauren on kindel, et ta mitte ainult ei väida, et hoolib keskkonnast, vaid suudab ka elada nii, et tõesti hoolib keskkonnast.

Mida üldse tähendab nulljäätmetega elamine? Laureni arvates tähendab see näiteks seda, et tal ei teki igapäevaselt üldse jäätmeid. Ta ei viska midagi prügikasti – kõik läheb kas taaskasutusse või kompostimisele. Ta valmistab omale ise isegi kosmeetikat ja ostab toidu pakendivabalt. Lauren on soovinud tõestada, et jäätmeteta elu on võimalik, see hoiab kokku kulusid ja on lahe. Ta ütleb, et igaüks meist saaks sellega hakkama.

Vaata videost, kuidas ta saab poes käia nii, et hiljem oleks jäätmeid võimalikult vähe või üldse mitte:

Neste tahab omalt poolt innustada kõiki, kes soovivad õppida loodusteadusi, keemiat ja tehnoloogiat, et luua uudseid lahendusi meie looduse ja keskkonna hoidmiseks.

Keskkonna säästmine on meie kõigi ühine asi, mille heaks saab igaüks meist midagi ära teha.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.