Neste blogi

Neste katsetab digitaalselt lahendust, mis võimaldab toodete väärtusahelas jälgida, kust materjalid pärinevad ja kuidas neid töödeldi

Digitaalsed tootepassid Circularise süsteemis.Foto: Circularise.

Neste ja Hollandis tegutsev idufirma Circularise on teatanud partnerlusest, et viia Circularise jälgitavustarkvara ringpolümeeride ja kemikaalide tarneahelatesse. Ettevõtted teevad koostööd digitaalsete lahenduste loomisel, et jälgida taastuvate ja ringlussevõetud materjalide voogusid, pakkudes väärtusahelas suuremat nähtavust.

Ettevõtted hakkavad kasutama Circularise’i plokiahelapõhist tarkvara, mis loob füüsilisele materjalile nii-öelda digitaalse kaksiku. Kaksik salvestab teavet kasutatud materjalide kohta kogu väärtusahela ulatuses, võimaldades kõigil ahela osapooltel materjali üle jälgida. 

See võimaldab neil kontrollida, kust materjalid pärinevad ja kuidas ning kus neid töödeldi. Digitaalne kaksik võib anda teavet ka jätkusuutlikkuse kohta, näiteks materjalide või nendest valmistatud toodete süsiniku jalajälje kohta.

Andmepõhine tarneahela nähtavus võib tugevdada usaldust jätkusuutlike lahenduste vastu

Lahendused tarneahelate nähtavuse suurendamiseks muutuvad eriti väärtuslikuks polümeeri- ja keemiatööstuses, kuna materjalid läbivad mitu töötlemisetappi ning tihtilugu segatakse ning töödeldakse neid omakorda teiste materjalidega.

Eriti just säästvamate väärtusahelate ülesehitamise etapis, kus taastuvaid või ringlussevõetud materjale võidakse töödelda koos fossiilsete materjalidega. Sellest tulenevalt on väiksema süsinikujalajäljega lõpptoodete ja nende toodetud taastuvate või ringlussevõetud materjalide kontrollitav seostamine raskendatud.

Niikaua kui on olemas segu toorainest, tugineb suur osa taastuvatest või ringlussevõetud toodetest massitasakaalu jaotamise meetodile, et siduda lõpptooted nende toorainega.

Digitaalse tarneahela jälgimissüsteemiga kavatsevad Neste ja Circularise võimaldada väärtusahelas osalejatel toodete kohta siiski esitada kontrollitavaid väiteid. Samal ajal võimaldab see väärtusahela osapooltel paremini mõista oma tarneahelaid, tõstes toodete olelusringi heitkoguste ja muude jätkusuutlikkuse tegurite nähtavust. 

Kuigi koostöö eesmärk on suurendada nähtavust ja usaldust, seab Circularise esikohale ka konfidentsiaalsuse. Avaliku plokiahelapõhise infrastruktuuri ja Circularise’i patenteeritud nutika küsitlemise tehnoloogia kasutamine võimaldab ühendada need kaks sihtmärki üheks lahenduseks – jagada väärtusahela osapoolte vahel usaldusväärseid andmeid ja teavet, ilma et see kahjustaks intellektuaalomandit või privaatsust.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.