Neste blogi

“Singitrikk” toimus jälle – soomlased kogusid jõuluprae rasva taastuvkütuse tootmiseks

Soomes on saanud iga-aastaseks traditsiooniks jõulupraest üle jäänud rasva kogumine spetsiaalsetesse kogumispunktidesse, et sellest saaks vähese süsinikujäljega kütust teha. Rasva kogumise ehk nn “Singitriki” (soome k. Kinkkutemppu) eestvedajaks on Neste, kes kasutab varem kasutuks osutunud jäätmeid keskkonnasäästliku Neste MY Renewable kütuse tootmiseks.

Kampaania eesmärgiks on igal aastal julgustada Soome majapidamisi koguma ja ringlusse võtma oma rasvajäätmeid ja muid jõulutoitude valmistamisest üle jäänud toidurasvasid, millest Neste valmistab Neste MY Renewable diislikütust.

2020. aastal alanud seekordse kampaania eesmärgiks on ületada 2019. aasta tulemus – 197 000 osalenud leibkonda ja suurendada perede arvu 250 tuhandeni. Kogumispunktid olid avatud 18. detsembrist 2020 kuni 8. jaanuarini 2021. Viimase kampaania tulemusi pole veel kokku löödud, aga siiani on ettevõtmise populaarsus igal aastal aina kasvanud. Rekordiline oli viimase kampaaniaga ka kogumispunktide arv üle Soome – 350. Tavaliselt asuvad need Neste ja Neste K jaamades, K-Citymarketite, mõnede munitsipaal-prügimägede ja taaskasutuspunktide juures.

“Singitriki” kampaania toimub ühisprojektina koos 15 erineva organisatsiooniga, kelle hulgas on nii eraettevõtteid kui munitsipaalasutusi. Paarisaja tuhande majapidamise rasvajääkidest toodetud taastuvatest allikatest diislikütuse kogusest piisab, et sõita 19 korda ümber maakera.

Kampaaniat korraldati viiendat korda järjest ja sellest on saamas juba üks Soome perede jõulutraditsioonidest.

Neste toodab kogutud rasvajääkidest Neste MY taastuvat diislikütust Porvoo rafineerimistehases. See võimaldab kasvuhoonegaaside heitkoguseid vähendada kuni 90% võrreldes fossiilsete diislikütustega. Neste suudab oma praeguse tehnoloogiaga toota taastuvatest allikatest diislikütust peaaegu kõigist rasva- või taimeõli jääkidest, mis majapidamistes tekivad. Seega sobisid kogumispunkti viia lisaks traditsioonilise seaprae rasvajääkidele ka kõik muud rasvad, näiteks kalkuni- ja lõheroogade jäägid. Toiduvalmistamise jääke sai kogumispunktidesse toimetada näiteks tühjades piimapakkides, kuid plast-, klaas- või metallpurgid rasvakogumiseks ei sobi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.