Miks on mõnes uues autos kõigile nähtav QR-kood?

Rubriiki toetab

Renault’ grupi pressiteates kirjutatakse, et nad on kasutusele võtmas uusi turvasüsteeme, nagu Fireman Access ja ruutkood, mis on vajalikud eelkõige päästeteenistustele.

Renault Megane E-Tech Electricus on kasutusel uuenduslik süsteem Fireman Access, mida juurutati üle 10 aasta kestnud Renault’ grupi ja tuletõrje koostöös. See on spetsiaalne juurdepääsusüsteem päästemeeskondadele, mis võimaldab neil põlevale akule kiiresti kustutusainet valada ja leegid 5 minuti jooksul kustutada.

Ilma selle süsteemita võib elektriauto kustutamiseks kuluda Renault’ sõnul 1–3 tundi. Lisaks on autol tagaistme all lüliti, millele pääseb hõlpsalt ligi ja mis võimaldab päästeteenistusel aku sõiduki kõrgepingeahelast lahti ühendada.

Ruutkood

See on skaneeritav kleeps, mis asetatakse sõiduki aknale ja mida skaneerides pääseb päästemeeskond ligi kogu päästeoperatsioonis vajalikule sõiduki tehnilisele teabele. See teave on koondatud nn hädaabikaardile. Päästemeeskonnad saavad pärast kahjustatud sõidukini jõudmist QR-koodi skannida ja kiiresti kindlaks teha, kas tegemist on hübriid-, pistikhübriid- või elektrisõidukiga.

See on eelkõige ehitusandmeid sisaldav teave, nt veoaku ja turvapatjade asukoht, kere kiiret ja ohutut lahtilõikamist võimaldavad tsoonid jne. Tegemist on sündmuskohal väga väärtusliku abiga, mis võimaldab päästetoiminguid kiirendada. See võib näiteks lühendada reisijate väljasaamist avariisse sattunud sõidukist kuni 15 minuti võrra.

Autode turvalisust mõõtev organisatsioon Euro NCAP lansseeris 2020. aastal spetsiaalse rakenduse, mis aitab päästjatel autode kohta infot leida nii margi kui mudeli järgi, aga ruutkood on üks kiiremaid viise ja Renault’ sõnul arvestatakse seda ka hindamisel.

Esimesena töötas sellise lahenduse interneti allikate järgi välja Mercedes juba 2013. aastal ning andis selle patendi kasutamise vabaks, et ka teised saaksid seda kasutada. Sarnast lahendust hakkas näiteks Hyundai Austraalias pakkuma 2019. aastal.

Ruutkood ilmub veel sel aastal kõikidesse Renault’ grupi mudelitesse Euroopas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.