Uudis

Ekspertrühmitus: Seitse valet, millega linnavalitsus loodab laiemat Reidi teed ehitada

Reidi tee ehitus.Foto: Eero Vabamägi, Postimees / Scanpix Baltics

Avaldame ekspertrühmituse “Merelinna kaitseks” pressiteate, mis selgitab, kuidas linnavalitsus ei käitu Reidi tee ehitamisel ausalt ja projektist lähtuvalt.

Linnaruumi- ja liikuvuseksperdid on tuvastanud, et Tallinna linnavalitsus ehitab ehitushanke aluseks olnud projektist olulisemalt laiemat Reidi teed.

Et tahtlikku tegu õigustada, on TalTechilt tagantjärgi tellitud uuring, mis lähtub autostumise pidevast kasvust ja prognoosib uusi ummikuid.

Linnavalitsuse sellist tagaselja tegutsemist saab käsitleda kogu avalikkuse petmisena. Ekspertrühmitus nõuab Reidi ehituse viivitamatut peatamist!

LINNAVALITSUSE VALEVÄITED

1. Linn: Kavandatud tee on liiga kitsas, autoga liikujatelt võetakse kompromissvariandiga midagi ära.

Tegelik: Arutelud tee laiuse üle toimusid kaks aastat tagasi eskiisprojekti ja hilisema projekti koostamise ajal. Linnavalitsuse õigustus laiema tee järele täna on kohatu. Reidi tee kompromissvariant ehk ehitushanke aluseks olnud projekt toob sõidutee mahtu kesklinna juurde, mitte ei vähenda seda.

2. Ekspertidega kokkulepe teemahtude vähendamiseks on tehtud eelmise linnapeaga, nüüd on uus linnavalitsus. Endine linnapea Taavi Aas väitel poleks tema lisaradu lubanud.

Reidi tee ja ristmike ehitust on ette valmistatud algse – lisaradadega – projekti järgi juba 2018. aastal. Tuletame meelde, et Taavi Aasa ajal koostati esialgne ehitusprojekt (mis sai ehitusloa) ja veebruaris 2018 lepiti linnaruumiekspertidega kokku muudatustes ehitushanke aluseks läinud ehitusprojekti. Täna on selgunud, et ehitatakse ikkagi esialgse, st mastaapsemate mõõtudega ehitusprojekti järgi.

3. Linnapea Kõlvart lubab vabandada ekspertide ees, kellega vähendatud teeprojekti kokkulepe tehti.

Ekspertidega sõlmitud kokkulepe oli sisendiks ehitushankele ehk linn andis avalikult teada, et läheb vähendatud mahtudega teeprojektiga edasi. Linnavalitsuse tahtliku pettuse tulemusel peab Reidi tee ehituse viivitamatut peatama ja tegema vajalikud korrektuurid Russalka piirkonnas vastavalt ehitushanke aluseks olnud teeprojektile.

4. Linn: Me kaalume täiendavate sõiduradade ehitamist.

Uued sõidurajad on juba valmis ehitatud, ettevalmistused selleks tehtud juba 2018. aastal. Merelinna kaitsvad eksperdid on kohapeal mõõtmistega tuvastanud, et juba on asfalteeritud rohkem radu kui riigihanke ehitusprojekt ette nägi ja Reidi tee ehitusobjektil on valmisolek uuteks lisaradadeks.

Ehitushanke tingimuste kohaselt on see ebavõrdne kohtlemine teiste pakkujate suhtes.

5. Liikluse mõjude hindamiseks ja variantide kaalumiseks tellis linn TalTechi konsultantidelt uuringu, et tõestada laiema Reidi tee võimet vähendada kesklinna liikluskoormust. Uuringut hoiti kaks nädalat salajas.

Uuring telliti k.a maikuus, kui ettevalmistused lisaradade asfalteerimiseks ja rajamiseks olid juba ammu alanud. Nii kompromissvariant kui ka lisaradadega variant suurendavad tervikuna kesklinna liikluskoormust. K-Projekti algsed arvutused ja TalTechi “uuringus” on eeldatud, et autosid hakkab Reidi teel ja Narva maanteel kokku liikuma 40% rohkem – st et iga päev siseneks kesklinna 10 000 autot rohkem kui praegu.

Teeprojekt on modelleeritud kesklinna liiklusvoogusid kasvatama, mis on vastupidine Tallinna linna senisele strateegilisele eesmärgile kesklinna läbivat autode arvu kahandada.

6. Linn: Lisaradadega lahendus lahendab ummikud.

Nii K-Projekti algses liiklusuuringus, TalTechi konsultantide sõnavõttudes ning laialdaselt teadaolevas rahvusvahelises praktikas ei lahenda teede laiendamine ummikuid, vaid tekitab neid hoopis juurde.

Haabersti ristmik on hea tõestus sellest, kuidas laiem autotee ei lahenda ummikuid, vaid suunab ummikud eemale.

7. Laiem tee on loodussõbralikum ja tekitab vähem õhusaastet.

TalTechi uuringu keskkonnapeatükk tugineb 1998. a sõidukipargi ükskiknäitajatele, mitte tervikule. Laiem tee suurendab autoliiklust nii TalTechi eeldustes kui ka rahvusvahelises praktikas, mille tulemusena kasvab energiatarbimine, liikluse ruumikasutus ja õhusaaste.

Praegu ehitataval Reidi teel on Russalka juures haljasriba asemele asfalteeritud lisarada ja mereäärses osas tehtud ettevalmistusi sõiduteele lisaradade ehitamiseks.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.