Ülipõneva sõiduga tõusis Martin Rump tänavu esimest korda poodiumile

Foto: European Le Mans Series, Facebook

Möödunud nädalavahetusel toimunud Euroopa Le Mansi seeria (ELMS) kolmandal etapil saavutas Proton Competition meeskonna Porsche 911 RSR #93 lõpuks poodiumikoha. Viimasena sõitis autos Martin Rump, kes jõudis vähem kui 2 minutit enne 4-tunnise sõidu lõppu kolmandale kohale.

Tänavusel hooajal on Matin Rumpi, Richard Lietzi ja Michael Fassbenderi autot tihtipeale tabanud ebaõnn, mis on vaatamata heale kiirusele rikkunud nende ELMS-võistluste tulemused. Kõige raskem on aga fakt, et kokkupõrked on alati põhjustanud teised autod.

Kolmandal etapil Hispaanias Aragoni ringrajal ebaõnn pöördus, kui õhtusel ajal algavat 4-tunnist sõitu alustas Fassbender neljandalt kohalt. Kenasti esikolmikul sabas püsides tundus kõik hästi, kuni 18 minutit hiljem sai #93 Porsche müksu viimases kurvis ringiga mööduvalt Duquiene meeskonna #30 LMP2 autolt.

Õnneks Fassbenderi auto kannatada ei saanud ja kokkupuude piirdus piruetiga. Ajakaotust oli aga üle minuti, kuna auto viiendast käigust väljasaamine ja tagurdamine võttis aega. Mõne ringi järel naasis Fassbender plaanitust varem boksi, et vahetada piruetis liigselt kulunud rehve. Pärast kõike seda oli #93 Porsche viimasel kohal.

Foto: Martin Rump Racing, Facebook

Hollywoodi näitlejast amatöörvõidusõitja on aga viimaste aastatega kõvasti arenenud ning suutis head tempot hoida. Abiks oli ka esimese tunni möödumise järel rajale tulnud turvaauto ning Fassbender sai maha jäädud ringi tagasi võtta ning tõusta oma klassis juba 10. kohale.

Turvaauto püsis rajal kolm ringi ning pärast kahte ringi võidusõitu möödus Fassbender #60 Iron Lynxi Porschest ja kuna eesolev #51 AF Corse’i Ferrari 488 GTE oli läinud boksi, hoidis Fassbender 8. kohta.

Michael naasis uuesti boksi, kui oli roolis olnud 1 h ja 44 min. Tehtud töö oli korralik: liidrile kaotati 27 sekundit, kuid 7. koht oli vaid umbes 2 sekundi kaugusel. Teise sõitjana võttis juhtimiskohustused üle kogenud austerlane Richard Lietz.

Lietz kihutas mitukümmend minutit, kuni jõudis 6. kohale ning eesoleva Proton Competitioni sõsarauto #77 Porschele sappa. Läks paar ringi aega, kui austerlane suutis oma tiimi ühe kolmest autost alistada ja jõuda esiviisikusse.

Foto: Martin Rump Racing, Facebook

Kuna eesolev #55 Spirit of Race’i meeskonna Ferrari 488 sai boksiteelt läbisõidu eest karistuse, jõudis Lietz automaatselt ka 4. kohale. Lietz oli rooli taga paarteist minutit rohkem kui üks tund ja oma vahetuse lõpuks oli ta jõudnud ka kolmanda Proton Competitioni auto kannule ning jälitas seda vähem kui sekundi kauguselt.

Neljandalt kohalt istus viimasena rooli Martin Rump. Kuna sõit algas õhtul ning lõppes pea keskööl, oli Rumpi vahetuse alguseks juba päris hämar ning enamik sõidust möödus tal pimedas.

Rajale naasis Martin 6. kohal, kuid pärast ühte ringi, kui ka teistel autodel olid viimased boksipeatused tehtud, oli ta kindlalt 4. kohal ja sihtis taas paari sekundi kaugusel olevat #16 Proton Competitioni Porschet.

Mõni ring hiljem tõusis ees olev Porsche teisele kohale ja Rumpi sihikul oli seega JMW Motorsporti meeskonna #66 Ferrari. Olles sõitnud umbes 27 minutit, sai Rump Ferrarist mööda, kasutades ära Ferrarit juhtinud Jon Lancasteri eksimusi.

Foto: Team Proton Competition, Facebook

Kahjuks aga püsis #93 Porsche poodiumikohal vaid mõne ringi, kui mööduvate LMP2-autode tõttu pidi Rump ohverdama ideaaltrajektori mitmes järjestikuses kurvis ning tihedalt kannul olevad #66 Ferrari ja Lietzi poolt alistatud #77 Proton Competitioni Porsche said temast mööda.

Sõita oli jäänud vaid 30 minutit ja kolme auto vahel käis väga tihe võitlus 3. koha pärast. Mõni ring hiljem sai Rump uuesti jagu #66 Ferrarist ning kui 13 minutit oli veel sõita, kuulutati tervele rajale välja kollane lipp, mis tähendab, et kõik autod sõidavad püsivalt kiirusega 80 km/h.

Kui kollane lipp rajal langes, jäi 4-tunnise sõidu lõpuni vaid 6 minutit. Martin Rump püsis mõõdukal kaugusel #77 Porschest, hoides autot sihikul, kui selle juhil peaks mõni apsakas juhtuma.

Viimase ringi alguses, kui sõita oli jäänud pisut alla kahe minuti, sai Rump lõpuks Julien Andelaueri roolitud Porschest mööda ja tõusis poodiumikohale. Muidugi püsis #77 auto Rumpil tihedalt sabas, kuid Martini tempo ja sõidukindlus oli tasemel, et kätte võideldud positsiooni enam mitte ära anda.

Foto: Team Proton Competition, Facebook

#93 Porschet roolinud Fassbender, Lietz ja Rump said hakkama ühe võimsa comeback’iga, olles täiesti viimasel kohal, kui sõidetud oli vaid 30 minutit, ja lõpetades oma klassi poodiumil 3,5 tundi hiljem.

Muidugi oli neil ka natuke õnne tänu turvaautole, mille juhtimise ajal sõitis Fassbender maha jäädud ringi tagasi. Kuid nagu ka Michael sõidu ülekande intervjuus ütles: “On ka aeg, et meil natuke õnne on.” Kirsiks tordil oli kogu sõidu GTE-klassi kiireim ring Martin Rumpi nimel: 1.56,853.

Loodame, et tegu on vaid esimese poodiumiga Proton Competitioni #93 autole, kuna oodata on veel kolme etappi. 24. septembril jõuab ELMS-i sari legendaarsele Spa Francorchampsi rajale Belgias ning 20. ja 22. oktoobril on kaks etappi lühikese vahega, mõlemad Portugali Algarve ringrajal.

Vaata möödunud nädalavahetuse Aragoni 4 tunni sõitu, nii üldise ülekande formaadis kui ka #93 Porsche pardakaamerast siit:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.