Uuring: autode reklaamimine isejuhtivana tekitab juhtides massiliselt segadust

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Scanpix/Spencer Platt/AFP.

Briti uuringufirma leidis, et sõidukite “isejuhtivana” reklaamimine tekitab autojuhtides segadust ning valesid arusaamu sellest, mis automatiseeritud juhiabisüsteemid tegelikult on.

Ohutuse- ja avariitestidega tegelev Thatcham Research testis koos Euro NCAPiga kümmet erinevat autot, millel on varustuses levinud juhiabisüsteemid nagu automaatne hädapidurdus ja reavahe jälgija.

Eksitav reklaam tekitab valesid ootusi

Mõlemad organisatsioonid leidsid, et liiklejate seas on tegelikult segadus selle üle, mida need tehnoloogiad tähendavad. Uuringu kohaselt arvavad 71% juhtides ülemaailmselt ja 53% Suurbritannia juhtidest, et juba praegu on võimalik osta täielikult isejuhtiv auto. Thatchami uurijate arvates tekitab paljudes juhtides segadust ebaselge reklaam ja terminite nagu “poolautonoomne” ja “isesõitev” kasutamine.

Teiste uuringutulemuste seast võib välja tuua:

  • Üks viiest Briti juhist arvab praegu, et kui autol on kirjelduste kohaselt automaatne juhtimine, pidurdamine ja kiirendamine, võib rooli taga lõõgastuda ja autol ise sõita lasta.
  • Kolmandik vastanutest ütlesid, et neil tekiks sääraselt reklaamitud auto roolis kiusatus kasutada telefoni.
  • Vaid pooled (51%) vastanud juhtides uskusid, et nad oleksid juhiabisüsteeme kasutades avarii korral vastutavad.
  • Top kolm brändi, mis vastanute arvates müüvad juba praegu täielikult isejuhtivaid autosid, on: Tesla (40%), BMW (27%) ja Audi (21%).

Reaalsus ei vasta ootustele

Euro NCAPiga läbi viidud testid panid kümne auto juhiabisüsteemid proovile. Tulemused ei vastanud reklaamitud ootustele ja Euro NCAPi peamised järeldused on järgmised:

  • Ükski turul olev auto ei paku praegu täielikku autonoomsust.
  • Praegu müüdavates autodes on olemas juhiabisüsteemid, kuid neid ei tohi ajada segamini automatiseeritud juhtimisega. Juht jääb sõitmise eest täielikult vastutama.
  • Juhiabisüsteeme õigesti kasutades aitavad need juhil ohutut kaugust ja kiirust hoida ning sõidurajas püsida.
  • Nendele süsteeme ei tohiks kasutada ebasobivates olukordades ja neid ei saa kasutada alternatiivina, et ise mitte juhtida.
  • Erinevatel tootjatel on erinevad lähenemised juhiabisüsteemidele. Seda nii kasutatud nimetustes ja abis, mida juht sõites saab.

Thatcham Researchi uuringujuhi Matthew Avery sõnul disainivad ja reklaamivad autotootjad sõidukeid sel moel, et juhid hakkavadki uskuma, et saavad kontrolli täielikult sõidukile üle anda. Tootjad soovivad Avery sõnul termineid nagu “isesõitev” ja “poolautonoomne” kasutades konkurentidest ees püsida, kuid tegelikult tekitab see tarbijas segadust.

Autotootjate reaktsioon

Peale uuringu avaldamist kinnitas Nissan, et hakkab kõnealuseid tehnoloogiaid nimetama abisüsteemideks ja lõpetab sõnade nagu autonoomne ja automatiseeritud kasutamine. Volvo teatas samuti, et lõpetab poolautonoomsuse reklaamimist ning tunnistas, et see võib tõesti segadust tekitada.

Päev pärast uuringu avaldamist kadus Tesla veebilehelt fraas “täielikult isejuhtiv” (Full Self-Driving Capability). Alles jäi ainult Enhanced Autopiloti funktsioon. Uuringus testiti ka Model Si juhiabisüsteemide võimekust ning jõuti järeldusele, et kuigi tootja reklaamib oma sõidukit täielikult isesõitvana, ei ole see tegelikult nii. “Tesla süsteem on enamjaolt vastutav, kuid tekib risk, et juht muutub liiga sõltuvaks,” kirjutati uuringus.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.