Neste asutab koos maineka USA naftaettevõttega Californias taastuvkütuste tootmiseks ühisfirma

Foto: Shutterstock.

Neste teatas hiljaaegu, et on sõlminud lõplikud lepingud 50/50 ühisettevõtte loomiseks USA-s California osariigis asuva Marathon Petroleumiga. Neste koguinvesteering ühisettevõttesse on ligi 900 miljonit eurot (1 miljard USA dollarit) ning selle eesmärk on hakata Marathoni rafineerimistehases tootma jääkidest taastuvat diislikütust.

Esialgse plaani kohaselt hakkab taastuvdiisli tootmine pihta tänavu teises pooles. Projektiga loodetakse suurendada Neste taastuvtoodete tootmisvõimsust üle 1 miljoni tonni aastas. Tehase täismahutavus – 2,1 miljonit tonni – üritatakse saavutada 2023. aasta lõpuks.

Äsja sõlmitud leping teeb kahe ühisettevõttest ainukese taastuvkütuste tootja maailmas.

„See on väga oluline samm meie taastuvenergia kasvustrateegia elluviimisel. Rajatise asukoht on Californias kasvava taastuvkütuse turu keskel. Partnerlus tugevdab veelgi meie jalajälge Ameerika Ühendriikides, kuna meil on lai väärtusahel, mis hõlmab lähteainete hankimist kuni taastuvenergia tootmise ja müügini USA-s,” rääkis Neste president ja tegevjuht Peter Vanacker.

Tehase haldamisega tegeleb Marathon, kellel on pikaajaline kogemus juhtiva rafineerimistehase operaatorina ja suurte kapitaliprojektide elluviimisel USA-s. Nii Neste kui Marathon vastutavad ühisettevõtte tooraine hankimise eest.

Taastuvallikatest toodetud lennukikütused (SAF) Californias

Neste ja Marathon Petroleum uurivad ka võimalust laiendada Californias säästva lennukütuse (SAF) tootmist, teatas Vanacker, lisades, et edasised otsused sõltuvad sellest, kui kiiresti kasvab nõudlus SAF-i järele Põhja-Ameerikas.

Neste plaanib 2023. aasta esimese kvartali lõpus alustada SAF-i tootmist 1,5 miljardi euro suuruse ehitusinvesteeringuga Singapuris. Käimasolev Singapuri laienemisprojekt ja ühisettevõte tõstavad Neste kogu taastuvtoodete tootmisvõimsuse 2023. aasta lõpuks koguni 5,5 miljoni tonnini. 

Neste kaalub ka investeerimist sarnasesse rajatisse Hollandi Rotterdami sadamas ja loodab peagi teha lõpliku otsuse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.