Elektriautod

Tesla Model S läbis uue akutüübiga üle 1200 kilomeetri

Kuvatõmmis: YouTube, Our Next Energy (ONE)

Rubriiki toetab

Elektriautode üks suurimatest miinustest sisepõlemismootoritega autode ees on sõiduulatus. Järkjärgult läheb see muidugi paremaks, kuid suur hüpe tehti ühe erilise Tesla Model S’iga. Tänu uuele prototüüp akule, mille tootis start-up firma ONE, suutis elektriauto läbida 1210 kilomeetrit, vahendab Car and Driver.

Ameerika Ühendriikide Michigani osariigist pärit ettevõte Our Next Energy (ONE) arendab uut moodi akusid, mis suudavad hoida palju rohkem energiat. Testis osalenud elektrisedaan sai uue aku ja ei midagi muud. Ei mingeid modifikatsiooni elektrimootoritega või aerodünaamikaga, et auto oleks säästlikum. Aku oli füüsiliselt sama suur nagu Model S’i originaal, pakkudes seejuures peaaegu topelt energia mahutavust.

Tesla algse aku mahutavus oli 103,9 kWh, kuid ONE’i poolt arendatud aku hoidis 207,3 kWh jagu energiat.

Testsõit kestis umbes 14 tundi, mil keskmine kiirus oli 88 km/h ja läbiti täpsemalt 1210,54 km. Veel muljetavaldavamaks muudab tulemuse aga fakt, et sõit toimus detsembris, mil Michiganis olid miinuskraadid.

Dünamomeetri peal suutis pidevalt kontrollitud 88 km/h kiirusel “veereval teel” liikuv Model S läbida lausa 1419 km enne, kui aku tühjaks sai. Selline kontrollitud tingimustes test muidugi ei peegelda reaalseid sõidutingimusi.

Järgmine samm ONE’il on uue akude tehnoloogiaga ka reaalselt tootmisse jõuda. Tõenäoliselt juhtub see aga alles pärast 2023. aastat. Uute akude puhul kasutatakse liitium-raud-fosfaati, siiani kasutuses oleva koobalti või nikkeli asemel.

Gemini nimeline uus akuteholoogia on siiski veel arendamisel ja seetõttu olid osad Tesla peal kasutatavad aku elemendid veel koobalti ja nikliga.

Uues akus kasutatakse liitium-raud-fosfaadi elemente koos nö. range-extender elementidega. Viimased kasutavad uut tüüpi anoodi, pakkudes rohkem energiat katoodile, mille läbi saavutatakse suur energia mahutavus. 99% akust moodustab siiski liitium-raud-fosfaat.

ONE uue aku testi eesmärk oli näidata, et tänu uuele tehnoloogiale saab sõiduulatust tõsta ilma aku suurust tõstmata, mis muudab auto palju raskemaks ja seeläbi ja vähendab ökonoomsust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.