Gaasiautod

Valio plaanib Soomes sõnnikust biogaasi tootma hakata

Foto: Scanpix/Tartu Postimees/Kristjan Teedema.

Rubriiki toetab

Rohegaasiga sõidad
2X ODAVAMALT!
Vaata lähemalt!

Soome piimatootja Valio on võtnud eesmärgiks firma süsiniku jalajälg aastaks 2035 täiesti nullini viia. Tootja andmete järgi moodustab piimastööstus hetkel Soomes ligikaudu neli protsenti kogu riigi kasvuhoonegaaside heitest.

Sel eesmärgil on Valio löönud käed Põhjamaade suurima biogaasi tootja Gasumiga, kellega koostöös hakatakse lehmade väljaheidetest naturaalset maagaasi ehk CBMi tootma.

Sõnnikust biogaasi tootmine vähendaks piimatööstuse süsinikheiteid

Valiole kuulub Soomes 5000 piimatalu ning vastavalt firma arvutustele oleks võimalik praegu tekkivast sõnnikust toota piisavalt biogaasi, et Valio põllu- ja transpordisõidukeid täielikult varustada.

Seega oleks sõnnikust biogaasi tootes võimalik piimatööstuse süsiniku jälge kuni 50% võrra vähendada.

Soome toodab Valio andmetel iga-aastaselt umbes 15 miljonit tonni sõnnikut, kuid hetkel pole riigis sellest biogaasi tootmine majanduslikult mõttekas. Firma teate kohaselt on näiteks teistes Skandinaavia riikides valitsuse toetuste tõttu võimalik sõnnikut nii biogaasi tootmiseks kui ka väetisena kasutada.

Piima- ja gaasitööstuse koostöö

Hiljuti võttis Valio kasutusele esimesed gaasil sõitvad piimaveokid, mis kasutavad Gasumi biogaasi ja mille tootmiseks kasutatakse ära ühe osana ka Valio piimatoodetest tekkinud jäätmeid.

Soome valitsus kinnitas möödunud detsembris plaani Soome transpordisektor aastaks 2045 täielikult taastuvatele kütustele üle viia. Samuti on aastaks 2025 seatud eesmärk kõikide riigi talude toodetud sõnnikust vähemalt 50% taaskasutusse suunata.

Valio ja Gasumi koostöö täpsemad detailid selguvad aasta jooksul. Üheks variandiks on jagatud biogaasi tehase rajamine või isegi mitme sellise tehasega võrgustiku ehitamine.

Hetkel on mõlema firma koostöös projekteerimisel biogaasi tehas Nivalasse, kuigi selle osas pole veel kindlaid investeeringuid tehtud.

Märksõnad: , , , ,

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses