4 ekstreemset ilmastikunähtust ja mida nende puhul arvestama peab

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Konstantin Sednev / Eesti Meedia, Scanpix Baltics

Rubriiki toetab

Äärmuslikud ilmaolud toovad enda kaasa erinevaid murekohti, millega autojuhtidel on vajalik arvestada. Allstate autoblogi on kirja pannud neli soovitust, mida ekstreemsetes ilmaoludes arvestama peaks, millele lisasime ka mõned omapoolsed täpsustused.

Väga kuum ilm

Surnud aku põhjuseks on tavaliselt liiga külmad ilmad, kuid ka liigne palavus võib neile liiga teha. Akud sisaldavad hapete ja kemikaalide segu, mille üheks koostisosaks on ka vesi. Liigse kuumuse korral võib vesi aurustuda ja vedeliku tase akus liiga madalale langeda. Sellisel juhul aga ei pruugi aku enam ettenähtult toimida.

Väga külm ilm

Käreda pakasega on siinse kandi inimesed harjunud. Kuuma vett esiklaasi sulatamiseks ju keegi ei kasuta, eks ja kinnijäätunud uksi jõuga lahti ei tiri? Aga kas rehvirõhul hoiate silma peal? Temperatuuri langus toob endaga kaasa ka rehvirõhu languse. Tühjem rehv aga suurendab sõiduki küteskulu ja rehvi kulumist.

Väga vihmane ilm

Suurim oht on teele tekkinud suured lombid. Väga lihtsalt võib tekkida vesiliug, sest rehvil kaob kontakt asfaldiga ning see “hõljub” veepinnal. Samuti võib suur lomp peita endas löökauku, mida ei ole näha. Igal juhul vältige suure hooga lombist läbi sõitmist, kuna eeltoodule lisaks võib sattuda niimoodi vett kohtadesse, mis seda ei kannata.

Vähemteada fakt on, et tugev ja pikk vihmaperiood võib kahjulikult mõjuda auto värvile ja viimistlusele. Kuna vesi on kare, siis selle sattumine suures koguses auto kerele kahjustab värvipinda.

Selline kahjustus tekib küll pika aja jooksul, kuid sellise kahju tekkimist saab vältida värvkatte kaitsmise läbi. Selleks tuleks regulaarselt autot vahatada ja poleerida.

Väga tuuline ilm

Kõvade tuuleiilide korral on kõige olulisem ohutus. Tuul võib teel olles ettearvamatult auto sõidutrajektoori mõjutada ja selle vältimiseks on kõige kindlam hoida kahte kätt roolil.

Ohutuse tagamiseks tuleks hoida ka mõistlikku pikivahet eesolevate autodega, eriti kui neil on järel haagised.

Möödasõidul tuleb arvestada, et haagise tagant ootamatult tabav tuulepuhang võib põhjustada juhitavuse kaotamise. Enamjaolt ei puhu autot teelt ära mitte tuul, vaid ehmatava müksatuse tagajärjel tehakse rooliga liiga järske liigutusi ehk hakatakse rapsima.

Kui tee ääres on puid, siis tuleks kindlasti hoogu maha võtta, et kurvi läbides ei avastaks teele kukkunud puud liialt hilja. Samuti tasuks silmaga hinnata ka võimalikke ohtlikumaid puid eespool, mis võivad kukkuma hakata. Seetõttu ongi väiksem hoog ülimalt oluline.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.