Hea nipp

Hea teada: Mis asi on must number?

Foto:Pixabay.

Rubriiki toetab

Kõik Sinu kindlustused
Kiiresti ja lihtsalt!
Võta IIZI äpp!

Kui vanasõidukite kogunemistel või autonäitustel musta numbrimärgiga uunikumid silma pole jäänud, siis mõnel ilusal suvel on kindlasti üks sellise märgiga klassik vastu sõitnud. Mida nn must number endast kujutab ja kuidas seda saada?

Täiesti originaalsena säilinud ei pea olema

Maanteeameti andmetel peab musta numbrimärgi kandidaat olema vähemalt 35 aastat vana ning kajastama ajastupõhiselt tehnilisi arenguid autotööstuses või omama suurt ajaloolist ja kultuurilist väärtust.

Loomulikult tuleb numbri saamiseks läbida ekspertide ja hindajate komisjoni poolt läbi viidud põhjalik kontroll, mis kinnitab auto tehnoseisundi ja juppide originaalsuse.

Kuna vanemate autode elus hoidmisel võib omanikku juppide puudus kimbutada, on vastavalt valmistamisajale määratud omad nõuded.

Näiteks peavad masinad valmistamisajaga alates 1970. aasta 1. jaanuarist olema originaalseisukorras vähemalt 95% ulatuses, seevastu kui sõidukid valmistamisajaga enne 1930. aastat vaid 70%.

Ülevaatus neljaks aastaks

Eksperdid tunnistavad ka koopiana toodetud varuosi ning juppe, mis on samaväärselt vastupidavad ning identsed originaaljupiga. Maanteeameti kodulehelt leiab sõiduki seisukorda hindavate isikute kontaktid, ent sõiduki ehitamise jooksul tasub koguda võimalikult palju informatsiooni ning protsessi dokumenteerida.

Seda põhjusel, et kõikide hindajate teadmisvaramu ei pruugi iga spetsiifilise mudeliga ühilduda.Kui sõiduk hindamise edukalt läbib, väljastatakse talle tehnoülevaatus neljaks aastaks ning registritunnistus 12 aastaks. Pärast tosinat aastat tuleb auto veelkord hindamiseks esitada.

Must numbrimärk peale esteetiliste omaduste ja sõiduki väärtuse näitamise muud tulu otseselt ei too. Aga neetult hea näeb välja küll!

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.