Hea nipp

Kas bituumeni baasil roostekaitset tänapäeval enam ei soovitata?

Rubriiki toetab

Lugeja küsis, kas on tõsi, et bituumeni baasil roostekaitsevahendeid enam ei soovitata? Neid jätkuvalt müüakse ja selle vahendiga autode põhjaaluse katmine oli päris levinud.

Taavi Luts Henkel Balti OÜst ütles meile, et bituumeni baasil põhjakaitsevahendid on ühed vanimad auto põhja ja rattakoobaste kaitseks kasutatavad kaitsevahendid. Nende plussideks on odavus ning kivilöögist tekkivaid kahjustusi ja müra vähendav toime.

Samas toob Luts välja ka mitmeid miinuseid. Näiteks ei sobi see kaasaegsete autode põhjale, rattakoobastele ja küljekarpidele tehases peale kantud PVC-kaitsekatte peale, sest bituumen hakkab PVC-katet lagundama. Kui autopõhi on tehases kaetud vaha baasil kaitsevahendiga, siis bituumen ei nakku.

Roostes pinnale ei sobi see samuti, sest ei sisalda roostekaitselisandeid ja rooste areneb edasi. Kuna bituumeni baasil toode on musta värvi, ei ole roostet võimalik märgata ja võib tekkida olukord, et suur osa rattakoopa-või põhjaplekist roostetab läbi bituumenikihi all.

Vaha baasil on paremad

Järskude temperatuurimuutuste tõttu tekivad bituumenkattesse kiiresti praod, millest niiskus ja vesi sisse tungivad, nii et katte ja pleki vahele tekivad roostetamiseks soodsad tingimused. Kaitseks korrosiooni eest soovitab Luts kasutada vaha baasil (WAX) tooteid, mida võib kanda kõigile varem kasutuses olnud kaitsematerjalidele.

Need sisaldavad roostekaitselisandeid ehk inhibiitoreid, mis neutraliseerivad aktiivse rooste. Vahal põhinevatel toodetel on ka hea nn edasironimis- ja sissetungimisvõime, vahend „parandab“ ja täidab kaitsekihti tekkinud prao, ka tõrjub juba õhuke vahakiht niiskust ja vett. Kui tõesti peaks kaitsekihi alla jääma roostekolle, on see läbipaistva kaitsevaha alt paremini näha.

Võrreldes õli baasil kaitseainetega püsib vaha baasil valmistatud kaitsevahend pinnal tunduvalt paremini ja pikemat aega. Aerosoole ei tohiks kasutada, sest need sisaldavad lahustit ning võivad seetõttu korralikku korrosioonikaitset kahjustada.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.