Kolm ökosõidu põhimõtet, mis sinu kütusekulu vähendada aitavad

Foto: Scanpix/Sakala/Elmo Riig.

Rubriiki toetab

Seda, kas Eesti autojuhid on kütusehinna suhtes tundlikumad kui mujal, on raske öelda, ent ootamatute sooduskampaaniate ajal võib elevil autojuhte kohata nii tanklajärjekordades kui ka sotsiaalmeedias. Kahjuks ei kesta sooduskampaaniad aasta läbi, mistõttu tasub igapäevaselt liigeldes pidada meeles teatud säästliku sõitmise põhimõtteid.

Tea, palju su kilomeeter maksab

Lihtne viis oma mõtteviisi ja seeläbi loodetavasti sõidustiili ja -harjumuste muutmiseks on arvestada autoga läbitud kilomeetreid eurodes. Selleks pole vaja teha midagi muud, kui arvutada välja oma sõiduki keskmine kütusekulu ning tuletada sealt iga läbitud kilomeetri keskmine hind.

Kui sinu sõidukil pardakompuuter kütusekulu üle arvet ei pea, saab seda väga lihtsasti teha selles artiklis välja toodud meetodi abil. Keskmise kilomeetri hinna arvutamiseks võib appi võtta selleks mõeldud kalkulaatori.

Ühtlane sõit on (peaaegu) alati säästlikum

Enamik autojuhte teavad niikuinii, et äkiline pidurdamine ja kiirendamine on parim viis kütusekulu tõstmiseks. Säästliku sõidu peamine põhimõte seisnebki võimalikult ühtlases sõidus – sujuv kiirendamine ja veelgi sujuvam pidurdamine.

Enamikel sõidukitel on täna olemas hetkelise kütusekulu näitamise valik, mille järgi on väga lihtne aru saada, kui palju kütusekulu kiirendades tõuseb. Samas ei tähenda ühtlane kiirendamine siiski seda, et piirkiiruseni jõudmine venima peaks, sest üldjoontes on ühtlase sõidukiiruseni jõudmine kütusekulu mõistes ikkagi parem kui pooles vinnas kiirendamine.

Pidurdamise osas tasuks alati mõelda sõltuvalt keskkonnast paarkümmend või paarsada meetrit ette – kui ristmikule kaugelt lähenedes on selge, et rohelisega üle ei jõua, tasuks jalg gaasipedaalilt üles lasta. Sama lugu on maanteesõiduga – kui on näha, et eesolevad autod võtavad hoo maha, pole mõtet sama kiirusega nendeni jõuda ja siis äkiliselt pidurdama hakata.

Alati ei pea kõiki käike läbi käima

See punkt on küll peamiselt manuaalkastiga autode omanikele suunatud, kuid puudutab teatud määral ka automaatkastiga sõitjaid. Optimaalsest käiguvahetamisest on kuulnud iga autojuht, kes kütusekulust huvitub.

Kiirendades tasuks aga alati hinnata, kas kõiki käike on ikka vaja läbi “lapata” või saab otse näiteks teiselt käigult neljandale või esimeselt kolmandale vahetada, et sedasi ühtlane sõidukiirus saavutada. Eriti kasulik on see olukorras, kus madalama käiguga on juba niikuinii kõrgemad pöörded saavutatud – näiteks maanteel ümber reastudes.

Automaatkastiga on juhil küll käikude vahetamise üle vähem kontrolli, kuid see ei tähenda, et gaasipedaali päris suva järgi vajutama peaks. Oma auto ja selle käigukastiga tuttav juht oskab pöörete ja mootori heli järgi üpris täpselt hinnata, millal auto käigu üles vahetama peaks. Kiirendamise ajal juhtub sageli, et mootor on juba käigu “tipu” saavutanud, ent ei vaheta veel järgmist käiku sisse. Õnneks saab juht seda ise teha.

Selleks pole vaja teha midagi muud, kui lasta jalg kiirendamise ajal hetkeks üles, et anda käigukastile võimalus käik üles vahetada. Sedasi on võimalik pöördeid kiirendades teatud määral kontrollida ja loodetavasti pikas perspektiivis kütusekulu vähendada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.