Hea nipp

Külgkalle: mida see endast kujutab?

Foto:Shutterstock.

Rubriiki toetab

Paljudel modifitseeritud autodel võib näha, kuidas rattad on tugevalt väljapoole nurga all või “lääpas”.

Sealjuures võib olla tegu kas nn stance tuuningusuunaga või hoopis autospordiga, ent tegelikkuses on ka enamikel tänavaautodel mingisugune hulk negatiivset külgkallet. Mida selline nähtus endas aga kujutab?

Rataste külgkalle ehk levinumalt inglise keeles camber on rehvide keskjoone ning vertikaali vahele jääv nurk, mille väärtust hinnatakse eest või tagant vaadates.

Kui autorattad on sissepoole kaldu, on tegu positiivse külgkaldega, kui väljapoole, siis negatiivsega. Tasub silmas pidada, et ideaalis peaks hindamisel rataste kontaktpind olema täiesti sirge.

Kuna kurve võttes hakkab auto kere “vajuma”, kasutatakse negatiivset külgkallet selle vastu võitlemiseks. Negatiivne külgkalle aitab kaasa ka sõiduki juhitavuse parandamisele, suurendab kurviläbimise kiirust ning vähendab tee pealt autosse kanduvaid võnkeid.

Sõiduefektiivsuse perspektiivist toob liialt suur kalle kaasa ka mõningaid tagasilööke, näiteks kehvema otsejoones kiirenduse, pidurduse ja stabiilsuse näol. Ühtlasi võivad rehvid teisti ning rohkem kuluda.

Ebaühtlast külgkallet saab reguleerida sillastendis.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.