Maailma esimene kaubik liikus ringi juba enne autode leiutamist

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

See info pärineb leheküljelt Myvan.com ning ei tähenda muidugi kaubikut tänapäevase iseliikuri vaid pigem inglise keelse termini van mõistes. Aga lugu on sellest hoolimata huvitav.

Aastatel 1853-1856 toimunud Krimmi sõjas olid vastamisi Vene impeerium ühel pool ja Ottomani impeeriumi, Prantsusmaa, Inglismaa ja Sardiinia liit teisel.

Sõja põhjustesse ja tagajärgedesse ei hakka siinkohal täpsemalt kaevuma, aga inglise rahvas seda üritust ülemäära ei toetanud. Kaasa ei aidanud ka  see, et tänu telegraafile oli esmakordselt võimalik korrespondentidel edastada sõjauudiseid hommikul otse Londonisse, kus õhtused lehed need juba avaldasid.

Ajendiks oli fototehnoloogia nõudlikkus

Seetõttu oli vaja Suurbritannia valitsusel rõhuda propagandale, et rahva toetus tagasi tuua. Selle jaoks palkasid nad 1855. aastal fotograaf Roger Fentoni, et see rändaks 3000 kilomeetri kaugusel asuvasse Sevastoopolisse ja teeks sealt võidukaid ja patriootlike jäädvustusi, mida inimestele siis näidata.

Kuulus Fentoni foto, mille nimeks on Valley of the Shadow of Death.

Probleem? Nimelt oli fotograafia alles lapsekingades ja piltide tegemine ja ilmutamine nõudis väga suurt vaeva, ja mis kõige olulisem, kiirust. Nii fotoplaadi ettevalmistamine kui ka pildistamisele järgnev töötlus pidi toimuma väga kiiresti ja spetsiaalsete vahenditega. Kust võtta sõjaväljal stuudio?

Millest see sõna tuleb?

Seetõttu mõtleski Fenton välja lahenduse. Ta ostis veinikaupmehelt kõvade seintega vankri, mis oli piisavalt suur ja õige kujuga, et mahutada kogu tema oluline stuudiovarustus. Vankri peale kirjutas ta aga selgete tähtedega “Photographic van”, milles van on lühend sõnast caravan. Sellest ka legend esimesest kaubikust.

Fentonil ei lubatud muidugi pildistada sõjakoledusi ja laipu, vaid olmet, inimesi ja varustust. Peagi tabas Fentonit koolera ning ta pöördus Inglismaale tagasi, kaasas 360 fotot. Nendest 312 pani ta Londonis näitusele, mis osutus väga populaarseks. Ühel pildil poseerib ta ka ise koos oma fotostuudioga ning seetõttu võibki seda pidada tõendiks maailma esimesest kaubikust.

Uudised ja muud artiklid tarbesõidukitest
Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.