Uudis

Me valisime välja 11 erilist hobiautot, mida Eestis praegu osta saad

Kevadine hobiautohooaeg on käima lükatud ka müügiportaalides: otsisime välja portsu lahedaid ja erilisi sportautosid, luksussedaane ja isegi ühe nelikveolise väikebussi. Kuna loo ilmumise ajaks on mõned juba uue omaniku leidnud, siis kõigi puhul linke ei saanudki panna, aga ideede kogumiseks on need ikkagi head.

Midagi täiesti teistsugust

Volkswagen 2D Bonito-11, 1970
Mootor:
1,3 l B-4, 32 kW
Hind: 11 900 eurot
Volkswagen mis asi? Ja näeb välja veel selline? Tegu on äärmiselt haruldase sportautoga (sportautoga vähemalt välimuse mõttes), mis on ehitatud Volkswageni Põrnika põhjale. Komposiitmaterjalist katmikuga Bonitosid müüdi ka ise kokkupanemiseks, aga see on ehitatud Fiberfabis ehk Bonito tootjatehases.

Mootor on sel küll nõrguke, aga auto kaalub vaid 680 kg ja vaadake, milline see välja näeb! Müüja räägib, et päriselus on pilt veelgi põnevam, sest fotod ei anna edasi seda, kui madal see auto tegelikult on.

„Kui foori taga teiste autode kõrval seisma jääd, siis nende aknajoonest ülespoole ei näe,“ ütleb ta iseloomustuseks. Auto ebaharilik ja ülisportlik kuju on ka põhjus, miks ta ei soovita Bonitot osta inimesel, kes suhtlemisest lugu ei pea, sest vähegi käidavamas kohas tekkivat auto ümber alati huvilisi, kes selle kohta rohkem teada tahavad.

Auto on mullu toodud Soomest, seda on siin hooldatud ja osaliselt on see ka üle värvitud, aga omanik ei varja, et enam kui 50 aasta vanusel autol leiab veel nipet-näpet tegemist. Hind pole samuti lõplik.

See on klassika, mis läheb üha rohkem hinda

Audi Coupé, 1987
Mootor:
2,2 l R-5, 100 kW
Hind: 6800 eurot
Vana kandiline Audi „kuubik“ Coupé muutub iga aastaga haruldasemaks ja ihaldusväärsemaks ning sellega koos kerkivad ka hinnad. Eestis on sääraseid müügil hetkel tervelt kolm. Muhe viiesilindriline mootor liigutab Audit reipalt ja teeb ka head häält.

2012. aastast on see Coupé sõitnud praeguse omaniku käes vaid suvehooajal ja kokku u 5000 kilomeetrit. Läbisõit on 210 000 kilomeetrit.

Hiljuti on läbitud tehnoülevaatus ning tehtud on hulgaliselt hooldusi-remonditöid, nimekiri avaldab igal juhul aukartust. Omanik loetleb tehtud töid: kogu sillaosa eest alt võetud, liivapritsitud ja mustaks värvitud, vanad puksid värsketega asendatud; uued vedrud (madaldusvedrud H&R) ja uued amortisaatorid; uued esipidurikettad ja -klotsid, taga trumlites uued pidurisilindrid ja -klotsid, uus piduritorustik (vasest) ja pidurivedelik ja veel palju muid asju.

Sama raha eest kiiremat autot ei saa

Chevrolet Camaro, 1995
Mootor:
5,7 l V-8, üle 205 kW
Hind: 7500 eurot
Müügil olev Camaro on mitmes mõttes tähelepanuväärne. Esiteks on see juba algusest peale V-8-ga, mitte V-6-ga nagu tavaliselt, kuid edasi läheb aina paremaks. Auto on paari aasta eest toodud Jaapanist ja müüja kinnitusel on selle läbisõit ainult 23 000 kilomeetrit. Auto modifitseerimisega alustati juba Jaapanis (näiteks on sel all plokksild ja võidusõidukütusepaak ning -pump). Lisaks on auto saanud mahtkompressori, misläbi on võimsus hoopis teisest puust kui algselt, ja ära on tehtud hulk hooldustöid.

Auto parendamiseks on kulutatud üle 7000 euro ja nüüd on see müügil 7500 euroga. Ei kõla just ratsionaalselt? Aga seda parem ju ostjale. Omanik kinnitab, et sõita on Camaroga väga lõbus, võimsust-kiirust-häält on mitme auto jagu, küll aga tuleb arvestada, et n-ö lukus tagasild tähendab, et järsematel pööretel hakkavad tagarattad kaapima ja kiskuma.

Vana E-klass, V-8-ga!

Mercedes-Benz E 420, 1994
Mootor:
4,2 l V-8, 205 kW
Hind: 9900 eurot
Vaadates, kuidas on taevasse sööstnud E 500 hinnad, võib päris kindel olla, et ka väiksema V-8-mootoriga W124 E-klass on kindel investeering. Peale selle ka muidugi üleüldse ilus, väärikas, kiire ja mugav auto, mis väärib head peremeest. Ameerikast toodud auto on rohke varustuse ja ilusa heleda sisuga. Müüja kirjutab: „Tehtud täielik hooldus, vahetatud kõik, mis vahetamist vajas. Uued esituled, suuna- ja tagatuled, aku ja katalüsaatorid. Rehvid korralikud.“

Itaalia eksootikat

Maserati Coupé, 2005
Mootor:
4,2 l V-8, 287 kW
Hind: 15 900 eurot
Vaimustavalt kiire, ilus ja ilusa häälega Itaalia sportauto, toodud pruugituna Itaaliast. 0–100 km/h lubatakse sellisele Maseratile vähem kui viie sekundiga ning ka kvaliteet on V-8-mootoriga, juba Ferrari käe all valminud autol parem kui varasemal 3200 GT-l.

„Väga korralik, kasutuses olnud ainult hobiautona. Lund ja soola näinud ei ole, põhi nagu uus, roostetäppe ei ole. Kaasa aidatud väljalase ja paigaldatud tarkvara Formula1 Dynamics, erksama ja kiirema käiguvahetusega kui tavamudelid,“ lubab müüja.

Kaubik või maastikuauto?

Mitsubishi L300, 1987
Mootor:
2,4 l R-4 diisel, 62 kW
Hind: 8000 eurot
Üks natuke teistmoodi auto: väga suure kliirensi, nelikveo ja aeglustiga ehk kokkuvõtlikult väga maastikuvõimekas Mitsubishi väikebuss. Ka Delica nime all müüdud Mitsubishi hinnad on tõusuteel, sest auto on eriline ja neid on vähe alles jäänud. Hobiautona peetud L300-s on kaheksa kohta, omanikku vahetas see viimati 2014. aastal.

Üks Vene auto ikka ka!

Lada Samara, 1998
Mootor:
1,5 l R-4, 55 kW
Hind: 1300 eurot
Lada Samara ei kuulu just ihaldusväärsemate Vene autode sekka, aga nostalgiat ja erilist sõidutunnet pakub see ikka. See auto on uuena ostetud Eestist ja selle läbisõit on vaid napp 68 000 kilomeetrit. Tehnoülevaatus on äsja puhaste paberitega läbitud, vahetatud on aku, summuti, esiklaas ja klaasipuhastid.

Uueväärne vana luksus

BMW 740i, 1994
Mootor:
4,0 l V-8, 210 kW
Hind: 7999 eurot
Lahedate vanemate Mercedeste ja BMW-de valik on korralik, neid leiab vaat et igale maitsele. See 7. seeria hakkas meile silma nii ilusate piltide kui ka ahvatleva müügijutu tõttu. BMW on hiljuti Hollandist toodud, läbisõiduks öeldakse vaid u 240 000 km ja auto olevat nii seest kui väljast nagu uus.

Alternatiivsedaan

Plymouth Acclaim, 1991
Mootor:
3,0 l V-6, 105 kW
Hind: 2000 eurot
Kui soovite midagi erilist, aga samas midagi soliidset ja lihtsat, siis võib-olla sobiks teile selline auto – margilt, mida enam ei eksisteeri? Plymouthil on Mitsubishilt pärinev V-6-mootor, ilus hele plüüspolster ja hea varustus ka tänapäevases mõistes: muu hulgas kiirushoidik ja konditsioneer. Hooldus on äsja tehtud, autol on uued suverehvid.

Disaini ja kiirust

Fiat Coupé Turbo, 1995
Mootor:
2,0 l R-4 turbo, 140 kW
Hind: 4999 eurot
Kiire ja silmapaistva disainiga Fiat, mille kapoti all on turbomootor. Kahjuks küll mitte viiesilindriline, aga ka 140 kW (190 hj) arendav neljasilindriline annab sellele kupeele tiivad. Transpordiameti taustakontroll näitab, et viimase aasta jooksul on Coupé kaks korda omanikku vahetanud, kuid erilist hobiautot otsides tasub sellele pilk peale visata ikka.

Odav, aga vajab tegemist

Alfa Romeo Spider, 1984
Mootor:
1,9 l R-4, 93 kW
Hind: 4900 eurot
See Alfa Romeo on hobiauto ka selles mõttes, et pakub lisaks sõidurõõmule remondirõõmu. Teisisõnu, kui meeldib auto kallal nokitseda, siis see Spider seda võimalust ka pakub. Auto on Eestisse toodud 1994. aastal Ameerikast, kuid on väga pikalt seisnud ja vajab siit-sealt kohendamist.

See lugu ilmus ajakirjas Autoleht nr 18, mai 2021

Kõik selle ajakirja lood
Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.