Arvamus: kas usaldada kõhutunnet ja silmi või andmeid ja arvutit?

Foto: McLaren

Möödunud nädalavahetuse Venemaal toimunud F1 etapil saavutas Lewis Hamilton oma sajanda võidu. Sama palju tähelepanu sai aga noorem briti sõitja Lando Norris, kes langes viimase kuue ringi jooksul esimeselt kohalt seitsmendale. Kas seda oleks saanud vältida?

Lando Norris alustas esimeselt kohalt ja kuigi ta ei püsinud seal terve sõidu, siis kokku kihutas ta liidrikohal 30 ringi, üle poole kogu võidusõidust. Kuus ringi enne lõppu hakkas aga vihma sadama ja sealt hakkaski kõik viltu kiskuma.

Muutuvate ilmastikutingimustega rajal on rehvivalik kriitiline. Seda enam, kui sõita on vaid käputäis ringe. Samas peavad järgnevad käigud otsustama kaks inimest – sõitja ja tema insener.

Olenemata autospordi liigist, olgu see mõni madalam vormeli klass, touring autod või kesvussõitude sportautod, on iga auto peainsener peamine lüli juhi ja meeskonna vahel. Tähtsad taktikalised otsused sõidu ajal võetakse vastu ühise usalduse taustal juhi ja inseneri koostöös.

Tähtis on ka see, et mõlemal poolel on infot, mida teisel poole. Täpsed rajatingimused ja autotunnetus on juhi hinnata ning auto telemeetria ja näiteks ka ilmateadete lahkamine on muuhulgas inseneri teha. Kahjuks ei pruugi alati juhi ja peainseneri arvamused aga kattuda.

Kokkuvõte Lando Norrise ebaõnnest alates 47. ringist kuni sõidu lõpuni (videot peab vaatama eraldi aknas)

Kui vaidluse võidab juht

Lando puhul oli asi selge. Kui 47. ringil hakkas vihma tibutama, oli noor britt kindel, et tema sõidab GP lõpuni slick’idega. Lõpuni on vaid kuus ringi ja esimest kohta ta boksipeatusega loovutada ei kavatse. Kui insener küsis raadio teel “Mida sa arvad Intermediate (niiske ilma) rehvidest?” karjus Norris vastu vaid “Ei!”

Samas oli kuulda Norrist jälitava Lewis Hamiltoni insenerilt selget käsku, et boksi peab tulema, sest vihm muutub ainult hullemaks. Seega võib eeldada, et info tihedamaks muutuva vihma osas oli ka McLareni inseneril, kuid Landoga vaidlema ta ei hakanud.

Lando Norris jõudis lõpuks rehvivahetusse 51. ringil, 4 ringi peale vihma algust. Selleks ajaks oli auto libisemas isegi kõige rahulikumal kiirusel ja sõidu lõppedes oli Mclareni noor juht kaotanud viimase kuue ringiga kuus kohta.

Pärast grand prix vaatamist meenus kohe sarnase stsenaariumi läbimine täiesti teistsuguse tulemusega.

Kui vaidluse võidab insener

Näide vastupidisest käitumisest leiab näiteks 2008. aasta Le Mans’i sõidust. Audiga koostöös toodetud dokumentaalfilm 24-tunnisest kestvussõidust “Truth in 24” näitab, et teatud tingimustel võivad ka kõige kogenumad võidusõitjad eksida.

Sarnaselt Sotši GP’ga oli Le Mans’i 24-tunni sõidu lõppu rikkumas vihmasadu. Audi R10 TDI autot roolis taanlane Tom Kristensen, kes selleks ajaks oli võitnud juba rekordilised seitse Le Mans’i sõitu. Sarnaselt Lando Norrisega oli ta täiesti veendunud, et rehvide vahetamine oleks vale otsus.

Lõik “Truth in 24” filmist peainseneri ja võidusõitja vaidlusest seoses rehvivahetusega

Audi peainsener Howden Haynes oli aga vankmatu ning vaidles kogenud võidusõitjaga kuni karjumiseni “Tom, it’s pissing it down here!”. Kogenud Taani võidusõitja usaldas peainseneri otsust ja sõitis boksi rehve vahetama.

Mõni ring hiljem oli üle poole rajast märg ja Kristensen muidugi kiitis inseneri otsust. Lõpuks võitis Audi järjekordse Le Mans’i 24-tunnise sõidu Peugeot ees, kes vastupidiselt Audile riskis tavarehvidega ning kaotas palju aega.

Kuigi roolis on üks inimene, siis autosport on meeskonnasport. See hõlmab kõiki suuremaid ja väiksemaid rolle meeskonna peakontoris, lõpetades mehaanikute ja massööridega, kes tehnika ja juhtide eest hoolitsevad.

Foto: Mercedes-AMG F1

Lando Norrise ja Tom Kristenseni näite puhul on aga selge, et osapoolte otsustuskindlus on kriitilise tähtsusega. Eriti veel muutuva ilmastikuga rajal, kui keegi meeskonnas, veel enam võidusõitja, võib olukorda valesti hinnata ja peainseneril on potentsiaalselt rohkem kasulikku infot.

Noor Lando Norris oli ilmselgelt lõpptulemusest murtud. Samas on 21-aastane britt nüüd väga karmi, kuid õpetliku kogemuse võrra rikkam.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.