Circle K hinnangul on tõenäosus mootorikütuste hinnalanguseks kasvanud

Sakala/Scanpix

Tõenäosus lähiajal mootorikütuste hinnalanguseks on kasvanud hoolimata faktist, et diislikütuse osas võib tekkida defitsiit. Ootavalt seisukohal ollakse 5. detsembri suhtes, mil Vene päritolu nafta läheb sanktsioonide alla.

Veidike peale Circle K pressiteadet tuli info, et Alexela langetas täna kõikides oma jaamades üle-eestiliselt bensiin 95 ja diislikütuse hinda vastavalt 4 ja 5 senti. Bensiin 95 liiter maksab 1,839 ja diislikütuse liitri uus hind on 1,899 eurot. Surugaasi hind langes 2,699 euroni kilogrammist. Ilmselt järgnevad peagi ka teised.

„Viimase nädala arenguid vaadates on tõenäosus mootorikütuste hinnalanguse osas kasvanud, kuid samas tekitab aina suurenevat ebakindlust võimalik diislikütuse defitsiit. Diislikütuse nõudlust veab suurtööstus, kus püütakse seni kasutusel olnud gaasile leida alternatiive ning valdavalt on selleks diislikütus või kütteõli,“ kirjeldas Circle K Eesti mootorikütuste hinnastamisjuht Indrek Sassi. Lisaks jätkub Põhjamaade regioonis diislikütuse hinnasurve seoses talvisele kütusele üleminekuga.

10. novembri pressiteates oli prognoos veidike mustem ja siis ütles Sassi, et bensiini maailmaturu hind on nädala vaates samal tasemel, ent lähitulevikus nähakse survet hinnatõusule. “Näiteks oli möödunud nädalal toornafta eksport Venemaalt viimase viie kuu kõrgemail tasemel. Suurimaks küsimuseks on, milliseks kujuneb aga nõudluse ja pakkumise suhe pärast 5.detsembrit, mil sanktsioonide alla läheb Venemaa toornafta ning alates 5. veebruarist, mil embargo laieneb ka teistele Vene päritolu naftatoodele.“

Mõjutavad tegurid

Circle K mootorikütuste hinnastamisjuhi sõnul on täpseid kütusehinna languseid või tõuse keeruline prognoosida, kuna hindu mõjutavaid tegureid on mitmeid.

„Lisaks prognoosib EIA ehk Ameerika Energiainfo Assotsiatsioon 2023. aastaks naftatoodete ülemaailmselt tarbimise suurenemist, mis ületab toodangumahtu ning võib päädida hinnakasvuga,“ lausus Sassi. Peale selle mõjutavad hinnatõusu ka kasvav Hiina import ning OPECi püüd hoida toornafta hinda üle 90 USD/b.

Samas hinnalangusele annavad hoogu juurde nii USA laovarude kasv, Hiina ranged COVID-19 meetmed kui ka kartus majanduslanguse ees. „Järsud intressimäärade tõstmised aeglustavad majandust ning vähendavad nõudlust kütuse järele. Samas näeme statistikast, kuidas Venemaalt üritatakse võimalikult palju naftat enne sanktsioone välja vedada.“ lisas Sassi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.