Uudis

Eesti elektriautode ostutoetusel on piirangud nii auto hinnas, vanuses kui ka läbisõidus

Hyundai Kona electric oli esimene elektriauto Eestis, mis maksab alla 40 000 euro ja sõidab kuni 450 kilomeetrit ühe laadimisega.Foto: Geenius Meedia

Juba pea aasta aega on keskkonnaministeerium töötanud elektriautode ostutoetuse taastamise nimel. Seni on ministeerium öelnud vaid seda, et toetuse summa on 5000 eurot ühe auto kohta ning kokku on ostutoetuse mahuks 1,2 miljonit eurot.

Esialgsete plaanide kohaselt pidanuks toetust saama kasutada vaid ettevõtted, kuid tänaseks on selge, et sellest saavad osa ka eraisikud.

Uue info kohaselt saavad toetust suuremas mahus kasutada siiski vaid ettevõtted ning toetusega ei saa osta kasutatud autosid. Samuti ei tohi auto hind ületada 50 000 eurot. Lisaks peab toetusega ostetav auto esimese nelja aasta jooksul Eesti teedel sõitma vähemalt 64 000 kilomeetrit.

Riik analüüsib, kas pikendada ostutoetust ka pärast 2020. aastat

Keskkonnaministeeriumi kliimaosakonna nõuniku Janika Lahti sõnul on esialgu kavandatud 1,2 miljoni euro suurune toetus plaanis ära jagada seni kuni eelarve on ammendunud ehk kuni raha jätkub.

Kas riik jätkab elektriautode ostutoetusega ka pärast viidatud raha lõppemist ei osanud Laht veel öelda, kuid ta tõi välja, et koostöös majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ning rahandusministeeriumiga on analüüsimisel ja arutelul elektrisõidukite ostutoetuse meetme pikendamine ka pärast 2020. aastat.

“Siiski tuleb mainida, et elektrisõidukite ostutoetus on vaid üks võimalikest ja praegu analüüsitavatest meetmetest, vähendamaks vedelkütuste tarbimist, müra, välisõhu saasteainete ja kasvuhoonegaaside heidet transpordisektoris perioodil 2021–2030,” ütles ta.

Toetus vaid uute autode ostmiseks, mis maksavad alla 50 000 euro

Nõuniku kinnitusel on toetuse suurus ühe auto kohta 5000 eurot ning eraisikute puhul saab üks inimene toetusega osta ühe auto, kuid ettevõtete puhul ei ole seatud ühe auto piirangut.

“Maksimaalselt toetatakse 15 elektrisõiduki ostmist ühe äriühingust taotleja kohta. Keskkonnaministri määrusega kehtestatakse tingimused ja nõuded nii toetatavale tegevusele, taotlejale kui ka elektrisõidukile. Näiteks toetatakse vaid uue M1 või N1 kategooria täiselektrilise sõiduki soetamist ning elektrisõidukiga tuleb läbida nelja aasta jooksul alates toetuse väljamaksmisest 80 000 kilomeetrit, sh neist vähemalt 80% Eestis,” lisas Laht.

Ministeeriumi kavandatu kohaselt toetatakse vaid selliste elektriautode ostmist, mille maksumus ilma käibemaksuta jääb alla 50 000 euro. Eelnõu kohaselt makstakse toetus välja tasutud kuludokumendi alusel kas toetuse saajale või toetuse saaja poolt maksetaotluses märgitud liisinguandjale või automüüjale.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.