Kas DPFi eemaldamine on seaduse mõttes lubatud ja millised on võimalikud tagajärjed?

Vähesed akronüümid on niivõrd lühikese aja jooksul eestlaste mällu sööbinud kui hiljuti furoori tekitanud DPF ehk tahmafilter. Kuid kordamine on tarkuse ema ning seletame kõigepealt taas lahti, milles siis ikkagi seisneb DPF (Diesel Particulate Filter) eesmärk?

Nagu nimigi aimu annab, püüab kübemefilter heitgaasides sisalduvad tahma-või tuhaosakesed kinni. Kui auto „aju“ tuvastab, et filtril on tahmajäätmetest otseses mõttes kõrini, suurendab ta heitgaaside temperatuuri.

Antud protsessi nimetatakse regeneratsiooniks ning selle käigus põletatakse ära kogu settinud tahm. Tuhaosakesed kipuvad aga filtrisse jääma ning nõuavad aeg-ajalt puhastamist, tihtipeale võib seda süüks panna diiselautoga läbitud lühikestele vahemaadele. Põletamisprotsess ei jõu alata või ei ole piisav. Tuli läheb armatuurlauas põlema, sõit teenindusse ja taas üks arve. Heal juhul puhastamise, halvemal uue filtri eest.

Seal tuleb mängu rahva seas üsnagi populaarne nähtus – DPF eemaldamine.

Mis on DPFi eemaldamise eelised?

Üks põhilisi argumente DPF eemaldamisel on hind. Esindustes kipub vahetus jääma keskmiselt 1000-2500 euro kanti ning võib osutada nii mõnelegi autoomanikule majanduslikult valusaks hoobiks. Seega tunduvad filtri eemaldamist pakkuvad töökojad kui päästerõngana.

DPF filtri läbilõigeFoto: Hatsukari715, Wikipedia

Kuigi see kõik tuleb keskkonna saastamise arvelt, pakub DPF eemaldamine mitmeid eelised. Taastub aja jooksul kaduma läinud mootori võimsus, väheneb keskmine kütusekulu ning lühikesed sõidud muutuvad autole palju talutavamaks.

Kujutage nüüd ette, et teie omanduses on üks eemaldatud kübemefiltriga vägev diiselmootoriga auto. Kas ringi vurades tasuks seaduse karmi kätt karta ning eduka ülevaatuse nimel DPF tagasi paigaldada või võib selleta täiesti seaduslikult ringi vurada?

Kas ülevaatusel kontrollitakse?

Ühe ülevaatuspunkti töötaja sõnul ülevaatusel niisama kindlaks DPF eemaldamist teha ei saa. Tulevikus peaksid aga ülevaatajad omandusse saama OBD2 skännerid, millega sarnaseid krutskeid välja juurida.

Maanteeameti tehnoosakonna tüübikinnituse ekspert Rait Parve kinnitab aga, et kübemefiltri eemaldamine on sajaprotsendiliselt keelatud. Kehtivate tehnonõuete kohaselt ei tohi sõiduki väljalaskesüsteemis teha ühtegi muudatust, mille käigus muutuksid väljalaskesüsteemi omadused.

Kui tehnoülevaatusel tuvastatakse mõni väljalaskesüsteemi puuduv või defektne komponent, registreeritakse see koheselt olulise rikke või puudusena. Ning nagu me kõik teame, tähendab see korduvülevaatuse märget passis.

Eelnõu ettekirjutuste tegemiseks on juba valmimisel

Praegu pääsevad karistuseta ka DPF-eemaldamist pakkuvad töökojad ja ettevõtted, sest maanteeametil puudub hetkel ettekirjutuse tegemise õigus. Rait Parve lisab aga, et tõenäoliselt see lähitulevikus muutub ning majandus-ja kommunikatsiooniministeeriumis valminud eelnõu alusel plaanitakse eelnimetatud tegevust reguleerima hakata. Muuhulgas satuvad tule alla ka chiptuningut pakkuvad ettevõtted.

Mujal Euroopas on nõuded aga hoopistükis karmimad. Ehkki näiteks Ühendkuningriigis on töökodadel lubatud DPF eemaldada, võib põhjalikul MOT ülevaatusel kübemefiltrita autode omanikke oodata kuni 1000 naelane trahv.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.