Uudis

Kindlustusfirmad: eriolukord võib tuua liikluskindlustuse hinnalanguse

Foto: Shutterstock

Käimasolev eriolukord ja sotsiaalne isolatsioon on viinud liikluse hõrenemiseni ja selle kaudu ka liikluskahjude suure languseni.

Näiteks ERGO kindlustus ütles, et sõidukitega seotud kahjuavalduste arv on eelmise aasta sama perioodiga võrreldes langenud 32%. Teateid kaskojuhtumitest laekus kindlustusele 23% vähem kui märtsi esimestel nädalatel.

Liikluskindluste Fondi juht Mart Jesse kommenteeris Autogeeniusele, et kindlustusjuhtumite arv on eriolukorra ajal kindlasti vähenenud, sest liiklussagedus on oluliselt vähenenud. Märtsi kolmandal nädalal registreeriti võrreldes esimese nädalaga 53% vähem liikluskindlustusjuhtumeid. Samas ei ole Jesse sõnul see number kindlasti lõplik, sest teave õnnetuste kohta laekub kuni kahenädalase nihkega.

Kas hinnalangus tuleb?

Hoolimata eriolukorrast peavad autoomanikud igal juhul kindlustusmakseid tasuma ning liisingautodel peab olema ka kohustuslik kaskokindlustus, seega laekumised kindlustusandjatele peaks jääma stabiilseks. Samas väljamakstavate kahjude kulud langevad tuntavalt. Kas see tähendab peatset kindlustushindade langust?

Mart Jesse Liikluskindlustuse Fondist ütleb, et hetkel on vara prognoosida, milline saab olema kriisi pikaajaline mõju liikluskindlustuse hindadele, sest see sõltub ennekõike olukorrast liikluses ning sellest, kui pikaks ja sügavaks majandussurutis kujuneb. Eelnevast kogemusest tulenevalt on aga see, et hinnad liiguvad pigem allapoole.

Jesse ütles, et eelmise majanduskriisi kogemus näitas, et vähenes liiklusõnnetuste arv ja samas muutus majanduskriisi tuules soodsamaks ka sõidukite remontimine. Kuna läbi selle kindlustusandjate kulutase vähenes, läksid konkurentsi mõjul alla ka liikluskindlustuse hinnad ja hakkasid tasapisi tõusma alles 2015. aastal, võttes 2019.a. taaskord suuna allapoole.

Hind hakkas langema juba eelmisel aastal

“Näiteks 2018.a. maksis keskmine aastane liikluskindlustuse leping 142, kuid eelmise aasta lõpus oli see langenud juba 134 euroni. Seega algas hinnalangus liikluskindlustuses juba eelmisel aastal,” ütles Jesse.

ERGO transpordikindlustuse grupi juht Kaido Naarits ütles, et kui selline kahjujuhtumite arvu vähenemine jätkub, siis kindlasti on sel positiivne mõju kindlustushindadele. Hetkel tuleb aga arvestada, et tegemist on eriolukorra esimeste nädalatega ning selle pealt pikaajalisi järeldusi teha veel ei saa. Kindlasti on mingi osa kahjusid, milledest teatamine on klientide poolt lükatud natuke stabiilsemasse aega.

Ka If Kindlustuse liikluskindlustuse tootejuht Reet Veilberg ütles, et hetkel on veel laiemat mõju kindlustuse hinnale vara ennustada. Kuna olukord on uus, siis analüüsitakse, kuidas ning milliseks olukord kujuneb.

“Samas on märgata, et liikluskindlustuse hinnad on olnud langustrendis juba varem ka käesoleval aastal, tänu sellele, et tüüpilisi talvekahjusid on vähem,” lisas Reet Veilberg.

Märksõnad: , , , , ,
Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.