Kokkuvõte: kallite luksus- ja sportautode üliedukas 2021. aasta numbrites

Pilt: Rolls-Royce

Teise milleeniumi 21. aasta oli maailmas kaootiline. Uute krüptomiljonäride võidujooksu ja koroonaviiruse küüsi langenute kõrval aga jätkasid luksusautode tootjad tegevust nagu poleks midagi teisiti. Milline oli see kirju aasta nende jaoks täpsemalt?

Aston-Martin (Reutersi andmed)

Seda, et pandeemia võib olla võti ärilise edukuse saavutamiseks, tõestavad Aston-Martini müüginumbrid. Hoolimata sellest, et firma ennustas madalamaid müügitulemusi, naeratas neile siiski Fortuuna ning tõi õnne õuele kasvatades müügitulemust võrreldes 2020. aastaga 82%.

Kokku müüdi 6182 autot, millest populaarsemateks osutus linnamaastur DBX. Neljandas kvartalis tuldi turule 10 Valkyrie mudeliga, mis praeguseks juba uusi omanikke rõõmustavad.

Bentley

Kõrgema klassi luksusejanu ostjate seas 2021. aastal ei vähenenud, mida tõestab 14 659 erakordse eksemplari müük, mis on 31% rohkem eelnenud müügiaastast. Suur müüginumbrite tõus tuleneb Bentley värsketest mudelitest ja ka uutest hübriidtehnoloogiaga töötavatest autodest.

Kõige tahetum Bentley mudel oli Bentayga, mis kogumüügist hõlmas 40% ehk 5836 eksemplari. Olles hetkel maailma kõige soovitum luksusmaastur, võib veel välja tuua, et iga viies müüdud Bentayga, oli hübriid.

Hübriidsus ei tee Flying Spuri sugugi vähem ahvatlevaks, sest kõik mõnud jäävad alles ning lisaks sõidetakse natuke ka täiesti hääletult, elektrimootori jõul. Fotod: Bentley

Järgmisel kohal seisab Continental GT, mida müüdi 33% ehk 4837 autot, millest 60% olid kupeed ja 40% kabrioletid. Kolmanda positsiooni saavutas Flying Spur, mida müüdi 27% ehk 3957 tükki. Bentley on hetkel kõige populaarsem Ameerika turul, kuhu läks 29% masinatest, kuid kohe selja taga on Hiina, kus müüdi 28% masinatest. Kolmandal kohal müügis oli seekord Euroopa turg, kus müüdi 2021.aastal 17% Bentley toodangust.

Ferrari

Imeline aasta oli ka Ferrari jaoks, sest 2021. aasta trumpas üle nii 2020. kui ka 2019. aasta. Üle maailma võisid uued omanikud tunda rõõmu 11 155 ahjusooja Ferrari üle. Tõdeda tuleb, et suur osa nendest läksid välja V8 mootoriga, mitte V12 mootoriga.

Ferrari Daytona SP3

Kõige suuremateks Itaalia ratsu ihalejateks osutusid eurooplased ning nende järel ameeriklased. Müügirekordile aitas kaasa kindlasti ka asjaolu, et 2021. aastal tõi Ferrari välja 4 uut mudelit.

Lamborghini

Rekorideid lõi 2021. aastal ka Lambroghini, sest müüdi 8405 masinat üle maailma. See on 13% rohkem kui aastal 2020. Jätkuvalt on populaarseimad autod linnamaasturid – Lamborghini aasta müüduim auto oli Urus 5021 eksemplariga. Sportlikumad versioonid Huracan ja Aventador jäid kõvasti alla, sest Huracani müüdi “ainult” 2586 tükki ja Aventadori 798.

Lamborghini Aventador SVJ Foto: Paula Johanna Adamson

Kõige populaarsemad on Lamborghinid EMEA regioonis ehk Euroopas, Lähis-idas ja Aafrikas, kuhu läks kogumüügist 38%. Sellele järgnes Ameerika, kus müüdi 35% masinatest. Samas, kui rääkida riikidest, siis veab Lamborghinide müügi edetabelit USA.

Porsche

Porsche saavutas 2021. aastal ettevõtte müügirekordi. Üle maailma tarniti 301 915 sõidukit, mis on 11% rohkem kui eelneval aastal. Kõige suurema tõusu tegi Ameerika turg, mille kõrval ei saa unustada Hiinat, mis hetkel on veel Porsche kõige suurem üksikturg.

Audruring muutus Porsche Ringiks ja kannab seda nime vähemalt viis aastat. Fotod: Paula Johanna Adamson

Populaarseimateks müüdud mudelitest osutusid Porsche linnamaasturid Macan ja Cayenne, mida müüdi kokku 171 433 autot. Kuumaks kaubaks osutus ka Porsche uustulnuk Taycan, mida tarniti varasemast üle kahe korra rohkem – 41 296 masinat. Sportautode klassiku Porsche 911 uusi eksemplare liigub teedel eelmisest aastast 38 464 võrra rohkem. Müüdi ka Boxtereid ja Caymane, kuid need numbrid on väiksemad.

Rolls-Royce

Järjekordne rekordiline aasta luksusautode tootjate seas. Rolls-Royce tegi brändi 117 tegutsemisaasta senise kõige parema müügiaasta ning müüs maha 5586 autot. Kahjuks ei ole Rolls-Royce lasknud välja informatsiooni kõige populaarsemate mudelite kohta. Kuigi mudelite lõikes müüginumbrid pole avaldatud, siis saab siiski välja tuua teabe paari erilisema masina kohta.

Wraith Kryptose krüptiline laevalgustus.

Näiteks leidsid omanikud viimased Wraith Kryptos mudelid, mida toodeti ainult 50 autot. Tegemist on tõeliselt enigmaatilise autoga, kuhu on paigaldatud mõistatuslikud šifrid, mida üritatakse siiani lahendada.

Kahekümne müüdud eksemplariga täienes Phantom Tempuse kollektsioon, mis loodi aja möödumise ning aja peatamise ideest lähtudes. Mudelis on kasutatud kosmose teematikat, et luua esteetiline efekt ja luua müstiline atmosfäär.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.