Uudis

Kui kaua kestab mobiilse kiiruskaamera tööpäev ja kui suured on trahvid?

Dmitri Kotjuh, JŠärva Teataja/Scanpix

Tänasest alustasid tööd üle Eesti kaheksa mobiilset kiiruskaamerat. Tegelikult olid need tööl ka juba varem, kuid nüüd saavada need hakata päriselt rikkujaid trahvima.

PPA juhtivkorrakaitseametnik Sirle Loigo kinnitas Autogeeniusele, et trahvimäärad jäävad mobiilsetel kiiruskaameratel samaks, mis tavalistel kiiruskaameratel.

“Automaatse järelevalve (sh mobiilsed kiiruskaamerad) käigus kohaldatakse hoiatusmenetlust, politseinike järelevalve käigus kohaldatakse lühi- kiir- või üldmenetlust,” selgitas ta. “Vastavalt sellele on ette nähtud ka trahvimäärad.”

Meeldetuletuseks, et kiiruskaamerate puhul määratakse suurima lubatud sõidukiiruse ületamise korral hoiatustrahv, mille suurus eurodes saadakse lubatud sõidukiirust ületanud kilomeetrite arvu korrutamisel arvuga 3. Hoiatustrahvi maksimaalmäär on 190 eurot.

Kui tihti siis mobiilseid kiiruskaameraid Eesti teedel kohtama hakkab, kas need on töös ööpäev läbi või on seal mingi muu piirang?

“Vastavalt vajadusele, kaamera võib teoreetiliselt töötada ka 24/7,” vastas Loigo. “See on piirkonnas järelevalvet teostavate politseinike otsus, mille puhul võetakse arvesse konkreetset liikluspilti – kui palju juhtub teelõigul õnnetusi, milline on seal liiklussagedus jne.”

Testperioodil võtsid mobiilsed kiiruskaamerad keskmiselt vahele sada rikkujat tunnis. Kas see on rohkem või vähem kui tavaline kiiruskaamera seni suutnud, on Loigo sõnul raske öelda.

“Ühte numbrit öelda ei ole võimalik, sest see oleneb piirkonnast ja aastaajast. Küll aga teame, et näiteks suveperioodil fikseerivad kõik kiiruskaamerad kokku 16 000 rikkumist ühes kuus,” selgitas ta.

Aasta alguses prognoosis siseministeerium, et riik kogub mobiilsete kiiruskaamera abil 1,5 miljonit rohkem trahve. Kas testperioodil vahele võetud rikkujate arv kinnitab seda numbrit?

“Testperioodil politsei sellist statistikat ei kogunud, sest kaamera eesmärk on liikluse rahustamine ja seeläbi õnnetuste arvu vähenemine,” vastas Loigo.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.