Liiklusohutuse ekspert: Sellist gemüüset, mis Gonsiori tänaval tuleb, pole kuskil mujal maailmas

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Sellist märkide kombinatsiooni ei ole Eestis varem nähtud.

Liiklusohutuse ekspert Raul Vibo ütleb, et teadaolevalt pole kuskil maailmas olemas sellist muutsuunalist tänavat nagu nüüd neljapäeval Gonsiori tänaval avatakse.

“Gonsiori tänav ilmselt pole päris läbi mõeldud. Aga võib-olla annab see väga hea tulemuse ja inimesed hoiavad sealt lihtsalt eemale, sest keegi ei saa aru, kuidas seal liigelda tuleb.”

Raul Vibo on liiklusohutusekspert, kes peab ka portaali liiklusohutusaudit.ee. Lisaks on ta Soomes suurprojektide järelevalve eest vastutava firma Ramboll sillasektori tehnilise osakonna juht. Ta on ise olnud seotud väga paljude rahvusvaheliste projektidega, kuid et mitte vaid enda mälu usaldada, esitas ta küsimuse suurele ringile: kas keegi teab kuskilt maailmast sellist omapärast muutsuuna liiklusega tänavat nagu nüüd Gonsiorisse tuleb.

Äärmised read on ühistranspordile, keskmine on autodele.

Gonsiori eripära seisneb selles, et lisaks muutsuunarajale ei ole seal kõrval tavaliiklusele ühtegi teist rada. “Meil on 13 000 inimest üle terve maailma ja keegi ei tea, et kuskil mujal midagi sellist oleks tehtud.”

Raul Vibo ennustab, et paljudel juhtudel hakkavad juhid lihtsalt suvaliselt bussirajal sõitma, sest mida sa teed, kui avastad, et oled muutsuunarajal, aga liigud hetkel ettenähtust valet pidi! Esimesel võimalusel tuleb muutsuunarajalt siis maha keerata ja selleks annab hea võimaluse kõrval jooksev bussirada.

Kreutzwaldist paremale Gonsiorisse pöörates pead kõigepealt jääma ühissõiduki ritta. Kui autodele mõeldud rada liigub sel hetkel vastassuunas, siis ei jäägi muud üle kui jääda edasi ühissõiduki rajale.

“Sellele projektile peaks olema ju tehtud liiklusohutuse audit. Ma tahaks teada, kes oli siin audiitor ja mis asjaoludel ta sellise asja läbi lasi.”

Muudest riikidest on teada juhtumeid, kus muudetakse 1, 2 või 3 raja suunda; suuna märkimiseks kasutatakse barjääre, mis on kergelt liigutatavad; on ka variante, kus terve tänav liigub hommikul ühte pidi ja õhtul teistpidi; tihti on muutsuund kasutusel kitsastel sildadel, mida pole võimalik ümber ehitada.

Miks just Tallinnas otsustati minna teed, mida kuskil maailmas varem praktiseeritud pole, jääb Vibole arusaamatuks. “Nüüd on ta tehtud ja neljapäeval avatakse, eks siis ole näha, kuidas see toimima hakkab.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.