Uudis

Näpunäited autokoolis olijatele või minejatele

Õppesõiduautod libedarajal Männikul. Foto: Postimees

Värske B-kategooria juhiloa omanikuna jagan mõned näpunäited neile, kel on autokool veel ees või parasjagu käimas.

Alustame kõige lihtsamast ehk ära õpi pähe teooriaküsimusi ja vastusevariante. Maanteeameti eksamil võivad need olla veidi teisiti sõnastatud, mis tähendab, et oht valesti vastamiseks on suur.

Ära tugine maanteeameti proovieksamile

Tee tutvust maanteeameti liiklusteooria proovieksami keskkonnaga, aga ära ainult sellele lootma jää. On tore, et maanteeamet pakub võimalust teooriaeksami keskkonnaga tutvumiseks, kuid arvestage sellega, et proovieksami keskkonna andmebaasis on piiratud arvul küsimusi ning need on üldjuhul väga lihtsad. Pigem harjuta autokooli teste, mis on üldjuhul raskemad.

Ära vasta küsimustele kiiruga. Kuigi B-kategooria teooriaeksamil on vaid 30 küsimust ning vastamiseks on aega 30 minutit siis ära hakka kiirustama.

Väike nipp: minu puhul toimis hästi see, et enne küsimuse lugemist võtsin käe hiirelt ära, et ma ei saaks hakata kiirelt mälust vastusevariante valima.

Lugesin küsimuse aeglaselt läbi (olen muidu üpris kiire lugeja), mõtisklesin ning alles siis valisin vastusevariandi või variandid välja. Kõhklust tekitavad küsimused märkisin ära ning suundusin nende juurde hiljem tagasi. Kokku kulus mul ligikaudu 17 minutit.

Võimalusel sõida erinevate sõiduõpetajatega

Kui rahakott lubab, siis sõida erinevate sõiduõpetajatega. Igal õpetajal on oma lähenemine ning niimoodi võid saada teada asju, mida su eelmine sõiduõpetaja ei olnud sulle rääkinudki. Näiteks õppisin mina tagurdades parkimise selgeks sõiduõpetajaga, kellega sõitsin vaid kaks sõidutundi.

Isegi kui rahaline seis ei võimalda koheselt teise õpetajaga sõita, siis arvesta, et maanteeametis peab iga sõidueksami korra eest tasuma 40 eurot. Oleneb autokoolist, kuid selle raha eest saab võtta vähemalt 2 lisatundi. Kuna ebaõnnestunud katse korral peab järgmist katset 30 päeva ootama, siis on mõistlikum see raha autokooli jätta.

Juhendajaga sõitmine on hea, kuid sel on omad riskid

Tagatipuks oleks veel hea ka see, kui saad juhendajaga sõita, kuid siingi valitsevad omad riskid. Minu juhendajaks oli peamiselt autojuht, kel on load käes olnud ligikaudu kümme aastat. See tähendas, et vaidlesime üsna tihti erinevate liiklusmärkide tähenduse ning üldiselt liiklusseaduses sätestatu üle.

Kuna meie ühises tutvusringkonnas on ka paar sõiduõpetajat, siis saime vaidlusi tekitanud olukorrad nendega läbi arutada. Üpris tihti selgus, et kogenud autojuht tõlgendas liiklusmärke või liiklusseadust vääralt, mis tähendas, et väär tõlgendus jäi pisut külge ka mulle ehk algajale autojuhile. Kokku sõitsin kolme juhendajaga ning kõik nad tõlgendasid liiklusmärke ja liiklusseadust vastavalt enda äranägemisele.

Juhendajate osas leian, et maanteeamet võiks süsteemi muuta. Üks võimalus on pakkuda juhendajaks olemise võimalus ka neile, kel on load olnud käes vähemalt kaks aastat. Teine variant oleks juhendajatele vajalik lisakoolitus, mis ilmselgelt ei oleks kõige populaarsem variant, kuid tagaks selle, et juhendaja ei koolitaks algajat juhti autokoolis õpetatavale vastupidiselt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.