Uudis

Otse sündmuskohalt: Pool tundi ja kümme rikkumist! “Aga kus ma siis pargin?!”

See on üks kümnest juhtumist, kus autojuht eirab reegleid ja pargib selleks mitte ette nähtud kohas. Politsei kutsub Volkswageni juhti korrale.Fotod: Marii Karell

Westmani poe kant Pärnu maantee alguses Tallinna südalinnas. Üleeile, kui töölt koju jalutasin, parkis seal ebaseaduslikult 12 autot kõnniteel. Kõigil ohutuled peal. 12!

Võib-olla te ei usu mind. Aga tegin väikse katse. Jalutasin täna lõuna ajal, munad käes, justkui tavaline jalakäija mitu korda edasi tagasi. Hiljuti avatud Finest ärimaja esine on kui liimpaber, mis kärbseid ligi tõmbab. 20 minuti jooksul tuvastasin seal kümme rikkumist.

Ja ehkki sel teelõigul on keelatud nii parkimine kui peatumine, tehti seal täna mõlemat ja mõnuga. Et Finest ärimajas avati hiljuti avar parkimismaja, on arusaamatu, miks autojuhid seal ei pargi, vaid tänaval järjepanu liikluseeskirju rikuvad.

Näide 1: Porsche

Lihtsalt pargib kõnniteel. Pole ohutulesid ega midagi. Jõudsin vahepeal poes käia ja veel tükk aega passida, kas keegi tuleb selle auto juurde. Ei. Kobistasin läbi juureoleva maja uksed, keegi ei teadnud, kellele Porsche kuulub. Mupo sõidab Porschest mööda, trahvi ei tee.

Näide 2: Valge auto

Porsche taga on ohutuledega valge auto. Kui kaua ta seal viibis, andmed puuduvad. Sõidab peatselt minema.

Näide 3: Kaks valget kaubikut Westmani ees

Üle tee asuv Westmani kauplus on ratturite seas tuntud selle poolest, et kui seal ees ei pargi parasjagu kaupa toonud kaubikud, siis on seal ees mõni ostja, kellel on väga-väga kiire. Pargivad nad kõik rattatee ja kõnnitee peal. Parasjagu siis on kaks valget kaubikut Westmani varustamas.

Näide 4: Kiirustav klient

Ei lähegi kaua aega, kui Westmani saabub isik, kellel on nähtavasti väga kiire. Ilusti pargib ta kõnniteele, hõivates ka osa rattateest.

Näide 5: Juhiga valge Volkswagen

Härra istub sees, masin käib. Keegi sealt autost on läinud ilmselt “Karnevali” poodi või kohvikusse “VS”. Auto pargib seal jupp-jupp aega. Lehvitan juhile. Ta teeb igaks juhuks näo, et ei näe mind. Lõpuks, kui auto kõrvale tuleb politsei, akna alla kerib ja mujale palub minna, hakkab alles liikuma.

Näide 6: Valge takso

Seisab Finest ärimaja ees mitte üle 3 minuti. Sealt tuleb välja klient, kes astub Finest ärimajja. Pealtnäha noor ja terve.

Näide 7: Lihakuller

Mikrobuss on maast laeni lihakaste täies, kuller viib need lähedal olevasse restorani. See võtab aega ca 10 minutit.

Näide 8: DPD kuller

Westmani ette on parkinud DPD kuller. Mees siseneb minibussi, välja tuleb ühe imepisikese pakiga. Lugesin just täna hommikul Ameerika ajakirja Time artiklit, kus toodi välja, et e-poed pidid meid ummikutest päästma, juhtus aga nii, et need tekitasid veelgi suuremaid ummikuid! Iga inimene tellib ju netist asju ühe kaupa, tahab aga kätte saada neid päeva-paari jooksul. Eriti enne jõule, kus kullerid viivad asutustesse kommipakikesi ja värskeid pirukaid. Iseenesest kena zest. Kellele siis ei meeldiks pakke saada! Aga tõesti, kui palju vurab päevasel ajal ringi kesklinnas kullereid, sellele polnud ma varem üldse mõelnud! Kui paljud neist saaks ära teha jalgrattaga? Selle konkreetse väikse pakikese oleks küll saanud ka taskus kohale tuua.

Näide 9: Daily kuller

Ja kohe tulebki päevapraadidega Daily kuller, kes siinse kontormaja töötajate tarvis on kohale tellitud. Kaks suurt kasti, nendega juba jalgrattaga kohale ei sõidaks.

Näide 10: Audi

Tuleb lihtsalt pargib keset kõnniteed Finesti ärimaja ette. Välja tulevad mees ja naine. Astun ligi. Selgub, et mõlemad kõnelevad eesti keelt.
Mina: Tere. Teate, siin ei tohi parkida, te olete keset kõnniteed.
Autojuht: Ma tean. Aga me lähemegi kohe ära.
Mina: Ahah.
Jään ootama, et nad istuksid autosse ja ära läheksid. Seda ei juhtu. Saabub politsei.
Mina: Näete, politsei ka siin tunneb teie vastu juba huvi.
Autojuht ei vasta midagi, vahib ringi, vaatab, kas Mupo kavatseb nad tõesti ära ajada. Mupo peatub korra. Kuid sõidab siis edasi.

Kas Mupo aitaks? Kodanikud on vähemalt proovinud!

Helistan oma aktiivsele sõbrale Madle Lippusele ja uurin, mis asi see on, et autojuhid lihtsalt ignoreerivad reegleid ja järjepanu ilma igasuguste süümepiinadeta kõnniteel pargivad. Madle on südalinna elanik ja tegeleb linnaruumiga. Käis just hiljuti linnavalitsuses kohtumas seoses sellega.

“Tead, ma olen helistanud Muposse näiteks ja andnud valesti parkijad üles. Mupo vastab tavaliselt: “Tänud teavitamast, saadame patrulli esimesel võimalusel.””

Nagu ise veendusin, politsei patrull käib. Aga mingit silmnähtavat kasu sellest ei ole. Hiljuti avatud Finest ärimajas avati suvel Rimi ja ka Omniva postkontor. Uuest aastast, mil Postimaja Omniva kinni pannakse, tuleb just Finestisse Omniva peakontor. See toob liiklust siia veelgi juurde.

Seesama südalinna kant oli Madlel just eelmisel nädalal linnavalitsusega jutuks. Peaarhitekt Endrik Mänd möönis, et kui viis aastat tagasi Pärnu mnt jupp Vabaduse väljakust kuni Liivalaia tänavani ümber ehitati, siis tänavaruumi sisuliselt ei muudetud. Üks autorada jäi küll vähemaks, kuid kõnniteede ja autoteede laiust ei muudetud.

Aktivist: Planeering tehti vale

“Kui tahaks korralikku kesklinna, kus autosid sõidab vähem, siis oleks pidanud sinna planeerima ka haljastuse. Et tekiks moodne kesklinna tunne, kus anonüümse tee asemel on kaasaegne linnatänav, mis ka oma kujundusega annab märku, et tänavaservad pole parkimiseks mõeldud. Antud juhul aga pandi uus asfalt ja autojuhid käituvad ikka samamoodi kui enne, mil Pärnu mnt ääres parkimine pooleldi kõnniteele oli lubatud. Kuigi autoliiklust on sel lõigul nüüd tõesti vähem, siis jalakäija jaoks pole tänav muutunud ei mugavamaks ega turvalisemaks.

See on siiski üsna hämmastav, et juba viis aastat see enam pole lubatud, aga inimesed ikka pargivad autoga kõnniteel!

“Ma olen läinud vahel autojuhile ütlema,” räägib Madle. “Tulen kahe väikse lapsega, mõlemal on rattad, auto on pool kõnniteed hõivanud ja meil lihtsalt pole kuhugi minna. Astun siis ligi ja ütlen, et ärge parkige kõnniteel, näete ju ise, lapsed ei mahu liikuma. Ja tead, ma olen saanud sõimata! “Aga kus ma siis parkima pean?!” See on natuke puuduliku lastetoa küsimus – inimene tunneb ennast süüdi, aga hakkab end õigustama ja vastu ründama.”

Ma ei tea, milline oleks lahendus kullerite jaoks. See on laiema diskussiooni küsimus. Küll aga võiksid autojuhid parkida parkimismajades, seda enam, kui see tõesti siin samas on. Ja Finest ärimajas olevasse parkimismajja on autojuhil väga mugav siseneda – sujuv kurv jookseb üle kõnnitee, nii et suure hooga saab mõnusalt otse tänavalt sisse keerata.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.