Autojuht: robotid on nüüd Eesti liiklusseaduses, aga teed sa neile andma ei pea

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Eesti ettevõtte Starship Technologies robotliikur. Foto: Tanel Meos

Riigikogu kiitis eile heaks liiklusseaduse muudatuse, mis lubab Eesti teedele pakiveorobotite all tuntud seadmed. Seaduses kasutatakse uut terminit robotliikur, mis tähendab ratastel või muul veermikul maapinnaga kontaktis liikuvat osaliselt või täielikult automaatset või kaugjuhitavat sõidukit.

Uuendatud liiklusseadusega võrdsustatakse ülekäigukohal robotliikur jalgratturi või tasakaaluliikuriga ehk neil liiklejatel ei ole sõidukijuhi suhtes eesõigust. Kuigi robotliikuril ei ole reguleerimata ülekäigukohal eesõigust peab autojuht talle teed andma juhul kui sõidukijuht pöörab teele, kus robot on teed ületamas.

Robotil peab olema number, telefon ja kasutaja nimi

Robotliikur peab olema varustatud selgelt loetava identifitseerimisnumbri, kasutaja telefoninumbri ja kasutaja nimega.

Muu hulgas sätestab seadus, et robotli võib teisaldada valvega hoiukohta või politseiasutusse, kui selle telefoninumbril ei saa kasutajaga ühendust või andmed ei vasta tegelikkusele.

Robot kasutab ümbritseva keskkonna kohta teabe saamiseks andureid, kaameraid või muid seadmeid ja saadud teavet kasutades, on suuteline liikuma osaliselt või täielikult juhi vahetu kontrollita ning mille valmistajakiirus ei ületa kuut kilomeetrit tunnis.

Robotliikuri maksimaalne kõrgus ei tohi ületada ühte meetrit, laius 0,8 meetrit, pikkus 1,2 meetrit ning täismass on 50 kg.

Kollane vilkur

Robotliikur peab olema varustatud ees vähemalt ühe valge, taga vähemalt ühe punase ja mõlemal küljel vähemalt ühe valge või kollase helkuriga. Robotliikuril peavad põlema pimeda ajal või halva nähtavuse korral sõites ees valge ja taga punane tuli.

Robotliikuril peab olema vähemalt üks maapinnast 0,9-1,5 meetri kõrgusel paiknev tuli või tulede kombinatsioon, mis on nähtav kõigist suundadest ja kasutatav kollase valgusega ning vilkuvas režiimis. Nimetatud tuli või tulede kombinatsioon peab olema piisavalt suur ja piisava valgustugevusega, et tagada selle nähtavus, ei tohi ületada robotliikuri suurimat lubatud laiust ja pikkust ning robotliikuri suurimat lubatud kõrgust ületavas osas ei või häirida teiste liiklejate vaatevälja. Sellist tuld või tulede kombinatsiooni ei arvestata robotliikuri kõrguse hulka.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.