Ronald Liive: Autokooli lõppastme koolitus on sellisel kujul täiesti kasutu ja vajab suuri muutusi

Foto aastast 2002. tõestab, et libedasõidu osas ei ole 17 aasta jooksul suuri muudatusi toimunud. Foto Pärnus asuvast Aide autokooli libedasõidurajast.Foto: PRNPM/EMF

Julgen arvata, et ma olen klassikaline autojuht, kes pärast esmase juhiloa tegemist suundus liiklusesse ning lõppastme koolituse läbimise vajalikkus meenus vahetult enne esmaste juhilubade aegumist.

Tänaseks on see mul läbitud ning julgen avalikult ja valjuhäälselt öelda, et praegusel kujul ei ole B-kategooria lõppastme koolitusest mingit kasu ja selles osas peaks maanteeamet kiiremas korras muudatusi tegema.

Lõppastme koolitus vajab suuri muudatusi

Olen ligi kaks aastat kõigis ilmastikuoludes autoga liigelnud ning nüüd siis pean:

  • kuulama viie õppetunni jagu teooriat,
  • läbima ühe tunni ökosõitu,
  • ära tegema libedasõidu.

Teooria osas korrati põhimõtteliselt üle kõik esmase juhiloa õppes räägitu ehk uusi teadmisi ma ei omandanud. Miks on see vajalik, ei oska ma öelda.

Ökosõit oli pigem midagi sellist, et saaks linnukese kirja. Taaskord ei omandanud ma ühtegi uut teadmist, kuidas autoga ökonoomsemalt sõita saaks. Kõigest sellest oli juba esmase juhiloa tegemise ajal juttu, ära talla gaasipedaali, pidurda võimalikult vähe ja ära tee tarbetuid liigutusi.

Ja siis see imeline libedasõit

See on neist kõigist kolmest kohustuslikust osast minu arvates kõige ebavajalikum osa.

Enamus lõppastme läbijaid on liikluses juba pea kaks aastat osalenud ehk neil on pidurdamise osas piisavalt kogemusi. Aga teha uuesti läbi libedasõit, mille juba oled korra läbinud? Seal oli vaid üks harjutus juures, mida ei olnud algastmes.

Ühesõnaga, maanteeamet, ma loodan, et teil on juba lõppastme koolituse reform kavas ja kui ei ole, siis siin on paar head soovitust.

Kuidas lõppastet parandada?

Esmalt paneme konkreetselt paika aja, millal peab lõppastme läbima. See ei ole loogiline, et praegu võib lõppastme õppesse astuda kohe päev pärast algastme sooritamist.

Olen seni saanud aru, et lõppastme eesmärk seisneb selles, et autojuht nii-öelda tõestaks ära, et ta tuleb autojuhtimisega toime ning on väärt vahtralehest vabanemist. Isegi kui teha lõppaste ära kohe pärast algastet, on autojuht siiski esimesed kaks aastat algaja juht ehk “vahtraleht”. Miks?

Eeldame, et aja osas paneb amet paika, et lõppastet saab sooritada 1,5 kuni 2 aastat pärast esmaste lubade kättesaamist. Kui ma nüüd olen 1,5 aastat autojuht olnud, siis milliseid teadmisi võiksin ma lõppastmes juurde omandada?

Politsei võiks ka appi tulla

Siin peaks maanteeamet tegema politseiga mõningast koostööd ning looma esmaste juhilubade omanike rikkumiste põhjal statistika. Ehk siis reaalselt rääkima neist asjadest, mille vastu esmaste juhilubade omanikud on enim eksinud. Ja selle sisu võiks nii iga 5 või 10 aasta tagant üle vaadata.

Ökosõidu osas on mul raske mingeid muudatuse soovitusi anda, piisab kui see on osa algastmest ja edasi oleneb küll juba inimese enda rahakotist ja sisetundest, kas ta kasutab neid võtteid või ei.

Libedasõit on kõige mõttetum

Miks seda lõppastmes vaja, ma ei saa sellest ikka üldse aru. Kui maanteeamet siiski arvab, et see on ka lõppastmes vajalik, siis tehke raskemaks, huvitavamaks, pange teele ette reaalsed takistusi, mis hüppavad täiesti ootamatult teele. Aga seegi võiks juba olla siis osa algastmest.

Ühesõnaga, minul kui värskelt B-kategooria lõppastme lõpetanul on tunne, et ma kulutasin oma aega ja raha väga tarbetult. Ma ei omandanud lõppastmes ühtegi uut teadmist.

Ma ei arva, et selle peaks täiesti ära kaotama, aga seda peaks märgatavalt muutma ja võimalik, et muudatusi peaks tegema veel ka algastmesse, kuigi maanteeamet just tegi seal mitmeid muudatusi.

Palju lõppaste maksab?

Lõppastme koolitus maksab 85 eurot (9 eurot teooria.ee keskkond, libedasõit Pärnus 48 eurot, ökosõit 28 eurot) ning ühe terve päeva ja 316 kilomeetri jagu kütust, mis maksab ligikaudu 25 eurot.

Arvestame veel otsa Pärnus söödud lõuna ning praamipiletid mandrile ja tagasi ehk jämedalt võttes oli rahaline kulu umbkaudu 130 eurot.

48 euro eest sain endale personaalse õpetaja, kes istus libedasõidu ajal minu kõrval ning juhendas mind. Juhendamine seisnes selles, et ta andis mulle käsu pärast teatud vahemaa läbimist veest ujutatud teel pidurid plokki lüüa.

Tegime selle läbi ka kuival asfaldil, et erinevus oleks tuntav. Sõitsime raja läbi vast 15 korda ja maksimaalseks kiiruseks oli 35 km/h. Sõidad, pidurdad ja keerad rooli, ei midagi muud.

Sisuliselt on libedasõidus monopol

Miks ma siis seda aga mandril ja veelgi konkreetsemalt Pärnus tegin? Kuna libedasõidu osas eksisteerib peaaegu et monopol.

Eestis on vaid kaks autokooli, mis pakuvad libedasõitu, Tallinnas, Tartus ja Ida-Virumaal Autosõit OÜ ja Pärnus Aide Autokool.

Esimesena mainitud autokooli rada ei saa või ei soovi, enamik teisi autokoole kasutada ja seetõttu pidin ka Tallinnas elades algastme koolituse puhul libedasõidu ikkagi Pärnus läbima.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.