Uudis

Täna avati Tallinna-Tartu maantee uus 2+2 teelõik, lubatud tippkiirus 120 km/h

Uus teelõik kulgeb Koselt Võõbuni ning on kokku 23 km pikk.

„Võime julgelt öelda, et tegemist on ühe osaga taasiseseisvumisaja suurimast tee ehitusobjektist, mis on nüüd liiklejate kasutada,“ nentis Maanteeameti peadirektor Priit Sauk. „Oleme oluliselt pööranud tähelepanu sellele, et uus lõik oleks eelkõige ohutu ja turvaline.“

Esmakordselt Eestis on teelõigul lubatud suurimaks sõidukiiruseks 120 km/h aga mitte kohe.

Nüüdsest väheneb Tallinna ja Tartu vahemaa 3 km ehk varasema 184 km asemel on see 181 km. Kui sõita kiirusega 110 km/h on ajavõit umbes 6 ning kiirusega 90 km/h, siis umbes 3 minutit. Teelõigul on veel lõpetamata töid ja seoses sellega ei saa kohe sõidukiirust 120 km/h lubada.

Metslooma tuvastuse süsteem

Selleks et uus teelõik oleks turvalisem, tuleb esmakordselt kasutusele loomatuvastuse süsteem, mis hoiatab autojuhte, kui uluk läheneb maanteele. Süsteem suudab fikseerida ka väiksemate loomade, näiteks rebaste liikumise, rääkimata põtradest ja metskitsedest.

Loomad pääsevad maanteed ületama kolmest samatasandilisest loomade ületuskohast ning nende lähenemise registreerivad spetsiaalsed andurid. Need edastavad info muutuva teabega liiklusmärkidele, mille kaudu piiratakse operatiivselt autode liikumiskiirust.

Lisaks samatasandilistele ulukite läbipääsudele on teelõigule rajatud kaks ökodukti ning väiksemaid läbipääse väikeulukitele, kahepaiksetele ja roomajatele. Kogu teelõigu ulatuses on paigaldatud ulukitarad.

Aeglased sõidukid sinna ei pääse

Samuti on mõeldud liiklejatele peatumis- ja puhkamisvajadustele – tee ääres on kolm puhkeala, kus lapsed saavad olla mängualal ja täiskasvanud turgutada end võimlemisalal ning vajadusel kasutada tualette.

Kuna kiirused on suured, siis sellele teelõigule ei ole lubatud aeglaseid sõidukeid (traktorid, jalgrattad jne). Nemad saavad kasutada vana Tallinna–Tartu maantee lõiku.

Maksma läks see 88 727 000 eurot. Tööd toimusid kahes osas, Kose-Ardu 12 km ja Ardu-Võõbu 11 km. Teostajateks olid esimeses lõigus AS TREV-2 Grupp (50 650 000 eurot) ja teises lõigus AS GRK Infra ja Graniittirakennus Kallio Oy (38 077 000 eurot).

Vaata uut teelõiku maanteeameti videost

Uus tee

Just praegu avati Tallinna-Tartu maanteel uus Kose-Võõbu 2+2 teelõik liiklusele! Loe selle kohta lähemalt siit: https://bit.ly/uusteelõikJuhul, kui kohe sellele teele sõitma ei saa minna, siis vaata allolevast videost, milline see välja näeb!

Posted by Maanteeamet on Reede, 14. august 2020

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.