Tarmo Tähepõld: kuidas saab Eesti aasta autoks olla üle 100 000 euro maksev Porsche?

Porsche Taycan valilti aasta autoks 2021. Foto: Karl-Erik Idasaar

Eelmisel nädalal selgus Eesti aasta auto 2021, mille võitis Porsche Taycan. Täiselektriline sedaan, mille hind algas hiljuti veel 106 000 eurost. Just lisandus hinnakirja ka soodsam ja ainult tagaveoline 83 400 eurost algav Taycan.

Kes omale kas või nalja pärast on Porschet komplekteerinud, see teab, et lisavarustuse abil kerkib number kiiremini kui see auto teeb 0-100 km/h. Pildil olev punane Taycan 4S demoauto maksab näiteks 143 000 eurot. Ligi 40 000 eurot lisavarustust!

Tekib täiesti õigustatud küsimus – miks on aasta autoks sõiduk, mida valdav enamus endale isegi baasversioonina ei saa lubada? Jabur ju, aga lubage ma selgitan. Žüriisse kuulus koos minuga üheksa inimest ja igaühe isiklikku punktitabelit teab vaid peakorraldaja Tõnu Ojala. Seega selgitusi saan jagada ainult enda vaatenurgast*.

Eesit aasta auto 2021 finalistid. Foto: Karl Kirs

Mis on kriteeriumid?

Milliste kriteeriumite alusel valitakse üldse Eesti aasta autot? Aus vastus on, et need puuduvad. Ei ole juhendit, reglementi, hindamislehti või koosolekuid. On loetelu 2020. aastal Eestisse jõudnud uudismudelitest ja ideaalis peaks olema žüriiliikmetel võimalik nendega ka sõita. Kõik. Edasi on fantaasiavoor.

Kas nii on õige? Ei tea. Vale igatahes ei ole, vähemalt sellises formaadis. Valikut tehes lähtun mina näiteks sellest, et ma ei vali Eesti rahvaautot, kõige mõistlikumat autot, kõige populaarsemat autot või mingit muud versiooni autost, mis puudutaks võimalikult paljusid inimesi.

Ma püüan valida autot, mis on millegi poolest eriline. Oma klassis täiesti uue taseme saavutanud auto. Iseenda eelmisest põlvkonnast neli korda parem auto. Mängumuutuja. Uskumatu hinna ja omaduste suhe. Inseneeria tippsaavutus. Või miks ka mitte, perfektne komplekt kõigest. Ühesõnaga auto, mis millegi poolest paistab silma. Ei ole tähtis, kui palju see maksab või mitu inimest seda osta jõuab.

Rahvaautot valib rahvas ise

Kõige populaarsemat, paremat ja mõistlikumat autot valib rahvas ise ja selle nimi on aasta automüügi edetabel. Muidugi, eks ajakirjanikud võiks ju oma tarkuse pealt rahvast natuke suunata ja anda näiteks mõistliku aasta auto valikuga teatud juhised. Võib olla lisandub kunagi Eesti aasta autole ka alamrubriike nagu aasta pereauto, aasta linnamaastur või aasta elektriauto, ei tea. Aeg näitab.

Kuniks valida saab ainult ühte, siis tulebki lasta lahti igasugustest piirangutest ja leida see kõige-kõigem. Ja Taycan oli kahtlemata oma tiitlit väärt. Porsche tõestas oma esimese elektriautoga, et ka tulevikumaailmas ei pea olema auto igav. Kokku on võimalik panna luksus, kiirus ja heitmevabadus. Nagu Tesla, aga paar klassi kõrgem.

Aasta auto 2020 oli Mazda 3Foto: Paula Johanna Adamson

Muuseas, punktidest on näha, et võit ei olnud ülekaalukas. Taycan 37 punkti, Land Rover Defender 36 punkti, Peugeot 208 34 punkti, Toyota Yaris 33 punkti, Honda e 32 punkti ja Škoda Octavia 26 punkti. Väga tasavägine ja nii esimesi kui viimaseid kohti oli tabelites jagunud pea igale autole.

Nii saigi Taycan Eesti aasta autoks, sest hinnati autot ennast, püüdes kõrvale jätta ratsionaalsus ja piiravad argumendid.

Eelmisel aastal oli selleks vägagi mõistlik Mazda3. Minu jaoks on oma klassis tegemist ülitugeva disaini ja koostekvaliteediga autoga, millest teised peaks kindlasti õppima. Üleelmisel aastal oli selleks sportlik Kia Stinger. Vähem kui 50 000 euro eest saab auto, mis oma kiiruse ja sõiduomaduste poolest saab vastu väga palju kallimatele preemiumklassi autodele.

Nagu näha, siis päris kirju valik ja sündinud ilmselt ülaltoodud argumentide abil. Ootan huviga järgmist aastat ja uut suurt üllatajat.

*minu isiklikus valikus ei olnud Taycan päris esimene, aga lõpptulemusena olen tema üldvõiduga isegi rahul.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.