Uudis

Toyota Prius V8 hübriid: jah see on olemas, ei sa ei saa sellega tänavatel sõita

Foto: Facebook, Super GT

Kas teadsid, et Jaapani ringrajadel kihutab juba mitu aastat Toyota Prius GT nimeline võidusõiduauto, millel on V8 mootor ja muidugi ka elektriline hübriidajam?

Üle maailma on sportautode võidusõidus väga populaarsed erinevad GT-klassid nagu GT4, -3 ja GTE. Jaapanis, nagu ka paljude muude asjadega, on GT-klassid pisut teistmoodi. Super GT võidusõiduseerias on GT500 ja GT300 klassi nimetustega ringrajaautod.

Vaatame täpsemat ühte huvitavat GT300 masinat, milleks on maailmakuulus hübriidauto Toyota Prius. Vähemalt nime järgi. Kuigi esiots võib meenutada ka meie tänavatel leiduvat Priust on ülejäänud välimus ja ennekõike kere all leiduv mehhaanika kõike muud, kui ökonoomne.

2018. aasta Prius GT Foto: Facebook, Super GT

Mitte päris tavaline Prius

GT300 praegused JAF-GT300 regulatsioonid annnavad inseneridele üsnagi vabad käed. Kõigest auto kabiin peab olema võetud seeriatootmises olevast sõidukist – aerodünaamika, vedrustuse ja ka käigukasti võib kõik enda äranägemise järgi sättida.

Jõuallika osas on ainuke piirang, et mootor peab olema vastava tootja oma. Kas see on päriselt ka seeriatootmises ei ole tähtis. Siit algabki huvitav teekond Toyota Priuseni.

2012. aastal tutvustas apr Racing meeskond Toyota Prius GT’d, mis omas 3,4-liitrist V8 mootorit ja oli paaritatud elektrilise hübriidajamiga. V8 mootor oli muidugi Toyota oma, kuid see-eest puhtavereline võidusõidu mootor kohalikust Nippon vormeli seeriast.

Kõigele lisaks oli V8 mootor asetatud ka auto keskele paremaks kaalujaotuseks. Kokkuvõttes oli tegemist hübriid Toyota Priusega, millel oli V8 keskmootor ja muidugi tagavedu. Pole ju paha.

2019. aasta Toyota Prius GT Foto: Facebook, apr Racing

Tänavuseks hooajaks on regulatsioonid uuenenud ja nüüdsest peab võidusõiduauto mootor asetsema sarnaselt seeriatootmises oleva sõidukiga. Mis tähendab, et uuendatud Priuse GT300 ringrajaauto on esimootoriga.

Uus aasta, uus auto – õnneks ikka V8’ga

Sellegipoolest pole apr Racing meeskonna hoog sugugi vaibunud. Ka 2019. aasta Toyota Priuse võidusõiduauto omab veel suuremat 5,4-liitrist V8 jõuallikat, seekord Lexus RC F GT3 võidusõiduautost. Muidugi on lisatud ka elektriline ajam.

Nagu võidusõiduautode puhul ikka pole ametlikke andmeid võimsuse ja suutlikkuse puhul teada. Kindel on see, et Jaapani ringradadel kihutav Prius on kordi nobedam, kui selle kauged tänavalegaalsed sugulased. GT300 autod on umbes sama tempoga nagu levinumad GT3 ringrajamasinad.

Kui reeglina on iga seeriatootmises oleva auto võidusõidumasina variant alati ägedam ja agressiivsem, siis antud GT300-klassi Toyota Prius on vist üks ekstreemsematest näidetest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.