Uudis

Vaata, millist mõju on kiibikriis juba praegu autotööstusele avaldanud

Foto: Shutterstock

Miks ja kuidas lendas autotööstuse kodaratesse järjekordne kaigas nimega “kiibikriis”, saab lugeda siit. Carscoops on teinud ülevaate, milliseid konkreetseid automudeleid kriis hetkel mõjutab. Tõenäoliselt on see info pidevas muutumises, aga mastaapsusest saab siiski hea ülevaate.

Washington Postile viidates öeldakse artiklis, et ilmselt toodetaks sel aastal 1,5-5 miljonit autot vähem kui algselt plaanis. Erinevaid aspekte arvesse võttes, võib kriis venida ka järgmisesse aastasse.

Vast kõige ilmekam näide autotööstuse sõltuvusest elektroonikast on Peugeot 308, mille digitaalsete näidikute asemel kasutatakse alguses hoopis analoogseid seiereid, et väärtuslikke kiipe populaarsemates mudelitest kasutada. Kuna tegemist on autoga, mida kasutatakse palju rendiautodena ning muudes autoparkides, siis ilmselt see potentsiaalset ostjat väga ei sega, arvestades, et tarneprobleeme võib olla ka konkurentidel.

General Motorsi valik meie turgu nii väga ei puuduta, aga üle 10 000 töötaja erinevates tehastes peab minema ajutisele puhkusele või lühendatakse vahetusi. Mõjutatud on Chevrolet Camaro, Equinox, Malibu ja Traverse mudelid ning Cadillac XT4/XT5/XT6 seeria.

Fordi puhul pole Euroopa turgu mõjutavate autode nimekirja välja toodud, küll aga pandi seisma Fordi Gölcüki vabrik Türgis 19. aprillist kuni 13. juunini. Seal toodetakse peamiselt Fordi tarbesõidukeid, muu hulgas ka Transitit ja Customit. Ameerikas on mõjutatud Ford F-150, Exploreri ja Mustangi tootmine.

Hyundail tundus kiibiseis olevat teistest parem, aga nii aprillis kui mais on ka nemad pidanud oma tootmist ümber korraldama. Konkreetsete mudelite kohta pole infot välja toodud.

Jaguar ja Land Rover on samuti teatanud ajutisest töö peatamisest. Mõjutatud on Jaguar XE, XF ja F-Type tootmine Castle Bromwichi tehases ja Land Rover Discovery ning Range Rover Evoque maasturite tootmine Halewoodis. Solihullis, kus toodetakse näiteks uut Defenderit, Jaguar F-Pace’i ja suuremaid Range Rovereid, hetkel töö jätkub.

Mercedes vähendab 18 500 inimese töötunde Bremeni ja Ratstatti tehastes, mis mõjutab näiteks C-klassi, GLC ja ka EQC elektrilise linnamaasturi tootmist.

Renault on teatanud, et on plaanidest umbes 100 000 auto võrra maas ja sama numbrit on maininud ka Volkswagen. Ka Seat on öelnud, et olukord on ettearvamatu ja hetkel ehitatakse autosid selle järgi, mis kiibid on saadaval.

Puudujääkidest on rääkinud ka Toyota, Honda ja teised. Ilmselt saavad pihta kõik ja hetkel ei taheta veel numbreid välja öelda, aga selge on, et eelmisel aastal põhja kukkunud müüginumbrite tõusule on tekkinud väga ebameeldiv takistus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.