Uus kalkulaator: arvuta ise, kui kaugele elektriauto ühe laadimisega jõuab!

Toyota tõi selle aasta alguses turule firma esimese täiselektrilise sõiduauto Toyota bZ4X.Foto: Toyota

Elektriautode akutehnoloogiad paranevad ning võimaldavad ühe laadimisega läbi sõita aina pikemaid vahemaid. Samuti vähenevad laadimisajad ning laadimispunkte tekib aina juurde. Sellegipoolest võib enne esimese EV ostmist tekkida kõhklusi: kas elektriauto ikka sobib minu elustiiliga?

Uusimate ja parimate elektriautode puhul on tehnoloogia õnneks sealmaal, et sisepõlemismootoriga või hübriidsõidukilt EV peale üle minnes peab kompromisse tegema üpris vähe. Näiteks tõi Toyota, kes seni tuntud teerajajana hübriidautode arendamises, selle aasta alguses turule firma esimese täiselektrilise sõiduauto Toyota bZ4X. Tegu on uuele akutoitega elektriautode platvormile ehitatud bZ-seeria sõidukite esikmudeliga, mille e-TNGA veermikuarhitektuur integreerib sõiduki põranda all asuva aku kere lahutamatuks osaks.

Elektriline linnamaastur on saadaval nii esi- kui nelikveolisena. Neist esimest liigutab 150-kilovatine sünkroonmootor, mille pöördemoment on 266 Nm. Teisel paiknevad mõlemal teljel eraldi 80 kW jõuallikad, mis annavad pöördemomenti välja kuni 337 Nm.

Autot algusest peale elektrilisena ehitades ei pidanud Toyota kompromisse tegema kuskil. Toyota bZ4X aerodünaamilised disainielemendid, nagu täismõõdus põhjakate, kaheosaline katusespoiler, eesmise põrkeraua õhusuunajad ja tagumine luugispoiler, aitavad juhtida õhuvoolu ja vähendada tuuletakistust ning seega sõiduulatust suurendada.

Aga elektriauto puhul enesestmõistetavad näitajad ehk aku laadimiskiirus ja sõiduulatus? 150 kW kiirlaadimissüsteemiga on tavapärastel temperatuuridel võimalik saavutada aku 80-protsendiline täituvus umbes poole tunniga. Isegi 11 kW pardalaadijaga kulub 230V/32A toiteallika kasutamisel aku täislaadimiseks vähem kui seitse tundi.

WLTP standardi järgi on sõiduulatuski soliidne: 415–513 kilomeetrit olenevalt sõiduki versioonist ja tehnilistest andmetest. 

Standardid on muidugi üks asi – kõikidel autoomanikel on ju oma eripärased kasutusharjumused, millest samuti sõiduulatus oleneb. Õnneks saab Toyota bZ4X sõiduulatuse kalkulaatoriga väga lihtsalt välja uurida, kui hästi kaasaegne elektriauto sinu elustiiliga sobib.

Piisab, kui sisestad oma sõiduharjumuste andmed ning kalkulaator näitabki, kui suure sõiduulatusega mis mudeli ja missuguste tingimuste korral arvestada saad. Valides näiteks kalkulaatoris versiooniks 18-tolliste velgedega esiveolise sõiduki ja sõidukeskkonnaks linna, võiks praeguste umbes 20-kraadiste temperatuuridega arvestada keskeltläbi 580-kilomeetrise sõiduulatusega – seda juhul, kui kliimaseade on seatud Eco-režiimile. Kliimaseadme tavaseadesse või välja lülitamine vastavalt kas vähendab või suurendab sõiduulatust mõnekümne kilomeetri jagu.

Suurematel kiirustel on elektriautode voolutarbimine natuke kõrgem. Seega väheneb sama mudeli ja samade tingimuste korral linna lähiliikluses sõites sõiduulatus 528 kilomeetrini. Küll natuke vähem, aga siiski oluliselt rohkem kui enamikul inimestest igapäevaselt vaja – keskmiselt sõidavad eurooplased päevas ligikaudu 35 kilomeetrit.

Muidugi tasub arvestada, et isegi taoline kalkulaator ei näita kogu tõde: sõiduulatus sõltub veel ju näiteks juhi sõidustiilist ja erineva lisavarustuse kasutamisest, aku temperatuurist ning autoga veetavast koormast. Samas on siiski tegu hea abivahendiga saamaks teada, kas järgmise sõidukina võiks ehk elektriautot kaaluda.

Kuidas suurendada elektriauto sõiduulatust Toyota bZ4X-i näitel:

  • Eco sõidurežiim aitab energiat säästa ja suurendab sõiduulatust, sama teeb kütteseadmel Auto Eco režiimi valimine.
  • Kaalu õhukonditsioneeri väljalülitamist, kui seda vaja pole, ning pea meeles, et Toyota bZ4X-i istmesoojendused ja roolisoojendus on energiatõhusam viis sooja hoida kui küttekeha sisselülitamine.
  • Jälgi, et rehvirõhud oleksid õiged. Madal rõhk vähendab sõiduulatust. Ka talverehvid tarbivad kuival teel rohkem elektrit kui suverehvid.
  • Ebavajalike asjade autos vedamine suurendab energiakasutust suurem veetava massi tõttu, seega eemalda autost üleliigsed esemed.
  • Jälgi ka oma sõidustiili. Ühe laadimisega aitab kaugemale sõita ka ühtlasel mõõdukal kiirusel sõitmine alati, kui see on võimalik, ning järskude kiirenduste ja pidurdamiste vältimine.
  • Kui pead kiirust muutma, tee seda energia säästmiseks sujuvalt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.