FS Team Tallinn esitles elektrilise tudengivormeli uut versiooni, mis sõidab nii juhiga kui ka juhita

FEST23 nime kandev mudel on esmakordselt konstrueeritud sõitma nii juhiga kui juhita. Kõrgtehnoloogilised sensorid ja ise loodud algoritmid kaardistavad tundmatu raja vormeli ümber ja planeerivad kiirust raja iseseisvaks läbimiseks.

Lisaks isejuhtiva süsteemi integreerimisele otsustas meeskond liikuda täiesti uuele vormelikontseptsioonile. FEST23 disainilahendustel on suuresti keskendutud maksimaalse surujõu saavutamisele.

“Dünaamikatiim on pead murdnud aerodünaamika ning muu kurvisuutlikkust parandava kallal,” ütles dünaamikameeskonna kapten ja Tallinna tehnikakõrgkooli üliõpilane Mattias Laos. Ta lisas, et uus vormel on jõulisema aeropaketi ja kitsama kerega, mis mõjutab ka kõikide teiste alamsüsteemide disaini. Lisaks on uuendatud jahutussüsteemi, mis eelmisel võistlushooajal peavalu valmistas.

“Auto tekitab umbes 45% rohkem surujõudu, mis parandab teelpüsivust, aga vajab seetõttu ka natuke rohkem energiat. Seega tuleb ka selle targemini haldamisega tegeleda nii tarkvaral kui ka juhil sõidu ajal. Energiakulu umbes pooletunnise sõidu jooksul on nii täpselt välja arvutatud, et finišisse jõudes peaks akus olema järel vaid 1–2% energiat,” rääkis Laos Autogeeniusele.

Rohked muudatused aerodünaamikas on välja töötatud arvutisimulatsioone kasutades, sest tuuletunnelit meeskond kasutada ei saanud. Laos toob välja, et näiteks Stuttgardi meeskonnal on selline seade lausa ülikoolis olemas ning sealkandis on meeskondadel näiteks tihe koostöö ka Porsche ja Audiga, mis annab neile palju rohkem ressursse.

Seda enam on märkimisväärne, et eelmisel hooajal saavutas Eesti meeskond väga häid tulemusi ja seda eriti isejuhtiva vormeliga.

“Püstitasime sügisel päris mitu võimast eesmärki. Nüüd kevadel näeme, kuidas tehtud töö ja vaev vilja kannab. Vormel on võistlusvalmis ning esmaesitlusel saame uusi lahendusi kõigile huvilistele tutvustada,” ütles meeskonna kapten ja TalTechi tudeng Kristjan Taimla.

FEST23 tehnilised andmed:

  • Cl tegur 5,03 ehk 760N 55 km/h kiiruse juures ehk 45% rohkem kui eelmisel aastal
  • mass 175 kg
  • pöördemoment 1200 Nm rattasse
  • 2,8G külgkiirendust
  • 29 isearendatud trükkplaati
  • 4 35 kW mootorit, (piiratud kokku 80 kW)
  • aeg 0–100 km/h u 2,7 s
  • iseloodud maakiirussensor (ainukese tiimina maailmas meie teada)
  • integreeritud pneumaatika ja hüdropeasilindrid (ise välja töötatud); isejuhtiv hädaabipidurisüsteem

FS Team Tallinna meeskond koosneb TalTechi ja Tallinna tehnikakõrgkooli tudengitest. Formula Studenti sari on inseneritudengitele suunatud tootearendusvõistlus teadmiste ja oskuste omandamiseks.

Võistluseks arendavad tudengid üheistmelise prototüüpvormeli, läbides kõik olulised etapid: konstrueerimine, tootmine ja testimine.

Hooaja kulminatsiooniks on rahvusvahelised võistlused, kus testitakse vormeli töökindlust, kiirust ja üldist võimekust. Mõõtu võetakse ka staatilistel aladel, kus tuleb autotööstuse tippspetsialistide ees kaitsta vormeli disaini, äriplaani ja kuluaruannet.

FS Team Tallinna elektrivormeli peasponsor on Äike. Kuldtoetajad on Elmo, Harju Elekter, Oshino, Skeleton Technologies, MET-Terakeskus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.