Elektriautod

Peugeot Inception: 800 km sõiduulatust ja rohkelt tulevikutehnoloogiat

Peugeot Inception Conception näitab, mis tehnoloogiaid Peugeot'l varrukas leidub.

Peugeot esitleb ideeautot Inception Concept, mis kehastab Prantsuse automarki ees ootavaid suuri muutusi ja Peugeot’ ettekujutust tuleviku elektrisõidukitest. Ideeauto on loodud neljast Stellantise grupi „BEV-by-design“ elektriautodele mõeldud tulevikuplatvormist ühele, mis võetakse kasutusele 2023. aastast.

Peugeot Inception Concepti nimi tähendab „algust“ (ladina k inceptio), mis võtab kõige paremini kokku uue tulevikuvisiooni.

Ideeauto on loodud platvormile STLA Large, sedaankerega auto kõrgus on 1,34 ja pikkus 5 meetrit. Peugeot Inception Concepti kere 7,25 ruutmeetril laiuvad aknad ja tuuleklaas on valmistatud unikaalsest Narima klaasist, mille spetsiaalset metalloksiididega töötlust soojapidavuse ja UV-kaitseks kasutati esmakordselt NASA astronautide kiivrivisiiride valmistamisel. Erilisel klaasil on soe peegeldus kollastes toonides ja külmem läbilaskvus sinakates toonides, mis hajutab salongis valgussähvatusi, muutes pidevalt peegeldusi ja toone.

Lisaks Peugeot’ signatuurtuledele on esikaitseraual klaasist valmistatud 3D-luminestsentsefektiga logo, mille alla on peidetud neli optilist sensorit. Esitulede signatuurvälimus peegeldub ka tagatuledel, mille kõrgtehnoloogiline töötlus ja kahekihilne klaas lubavad tuledel justkui lõpmatult autosse siseneda ning annavad tõeliselt maagilise efekti.

Ideeautos mõtestatakse uuesti lahti pikkadeks sõitudeks mõeldud sõiduauto grand tourer’i interjöör, luues selleks uue, pikendatud istumisasendi, mis on kooskõlas uue „BEV-by-design“ alusarhitektuuriga.

Tehnoloogiat juhib tehisintellekt

Uued „BEV-by-design“ platvormid toovad kaasa ka tehnoloogiad, mida juhib tehisintellekt: STLA Brain, STLA SmartCockpit ja STLA Autodrive.

Elektriline Peugeot Inception Concept on varustatud 800 V tehnoloogiaga. 100 kWh aku võimaldab ühe laadimisega sõita kuni 800 km. Energiakulu on märkimisväärselt väike: kõigest 12,5 kWh 100 km kohta. Ühe minuti pikkuse laadimisega lisandub 30 km sõiduulatust, viie minutiga 150 km. Induktsioonlaadimise korral pole vaja kasutada laadimiskaablit.

Kahest kompaktsest elektrimootorist üks asub auto esi-, teine tagaosas, tagades nii neljarattaveo ja suurepäraselt juhitava sõidudünaamika. Ajami kombineeritud võimsus on peaaegu 680 hobujõudu (500 kW) ja aeg 0-100 km/h on alla 3 sekundi.

Uus juhikoht ehk Hypersquare

Ergonoomiliste uuendustega i-Cockpit ilmus esimest korda seeriaautole 10 aastat tagasi Peugeot 208 pardal. Peugeot Inception Concepti disainerid on läinud täiesti uut teed. Peugeot’ ideeauto interjööri tonaalsus muutub vastavalt valgusele ja keskkonnale ning kogu auto sisemus on toodud võimalikult madalale. Näidikud on kadunud ja teele avaneb täielikult avatud vaade, mis võimaldab kogeda täiesti uutmoodi sõiduelamust.

Kõik juhtimisparameetrid alluvad sõrmeotsa puudutusele ja elektroonilise rooli tehnoloogia teeb auto juhtimise instinktiivsemaks ja lihtsamaks, meenutades pärisellu üle toodud arvutimängu.

Mehaanilised ühendused on asendatud Hypersquare’i juhtimisseadme digitaalsete elektriliste ühendustega ja seega pole enam vajadust traditsioonilise rooliratta järele, nagu me seda aastakümneid oleme teadnud ja tundnud.

Klassikalist rooli asendava Hypersquare’i juhtimisseadme ergonoomika toob kaasa uue, loomuliku, varasemast lihtsama ja turvalisema autojuhtimise. Uue juhtimisseadme keskmes on nutiseadet meenutav ekraan, mis edastab juhtimiseks vajalikku informatsiooni. Erinevate juhiabiseadmete ja funktsioonide ikoonid kuvatakse kahele külgmisele paneelile ning sobiva funktsiooni valimiseks piisab pöidlaga viipamisest.

Juhtsüsteem Hypersquare on kombineeritud taustal oleva paindliku ekraaniga, mis kuvab 360° hologrammina sõidu- või meelelahutusteavet. Tehisintellekt tunneb ära autole läheneva juhi ning seadistab iga sõitja soovitud mugavusseaded (istme asend, temperatuur, sõidurežiim ja multimeediaeelistused).

Peugeot plaanib Hypersquare’i juhtimisseadet rakendada järgmise põlvkonna sõidukites juba enne käesoleva kümnendi lõppu.

Taaskasutus tulevikuautos

Ideeautoga koos arendas Peugeot uusi lahendusi ringmajanduse võimaluste maksimaalseks kasutamiseks ja nii sündis valatud tekstiil. Polüesterkanga jäägid termopressitakse vaakumis ning tehnoloogilise töötluse tagajärjel sünnib erakordselt tugev ja vastupidav materjal, mis talub tugevat koormust ning sobib ka viimistlusmaterjaliks.

Uudne materjal mängib kokku klaaspindadest läbi tungiva valgusega ja seda pole vaja katta teise materjaliga, mis jätab disaineritele võimaluse muuta seni peidetud detailid nähtavaks.

Elektriautode tootmises kehtib põhimõte, et auto valmistatakse vähemalt poole ulatuses terasest, mida nüüd Peugeot Inception Concepti pardal istmete ja konsooli juures katmata olekus ka näidatakse. Teras galvaniseeritakse tsingivannis koos korrosioonivastase töötlusega, tulemuseks on esteetilise väljanägemisega materjal. Lahendus on auto ideega heas kooskõlas, tuues esile interjööris kasutatud materjalide omadusi ja vähendades nii ka reisijateruumis kasutatavaid komponente.

Istmed ja põrand on kaetud väga erilise 100% taaskasutatud polüestriga, mille metalne läige mängib sissetuleva hajutatud valgusega. 3D-prinditud revolutsiooniline tekstiil, mis on loodud koostöös ettevõttega Stratasys, lubab ühes tükis toota istmete ja põranda materjali.

Peugeot Inception Concepti ideeauto kerevärv koosneb väga peentest metallpigmentidest ja on ühekordselt värvitud, mis tähendab, et selle pealekandmisel kulub palju vähem energiat. Unikaalne värv tõstab esile kerejooned ja peegeldub erinevates varjundites vastavalt väliskeskkonnale ning valgusele.

Linda Jackson, Peugeot’ tegevjuht: „Peugeot on pühendunud oma mudelirivi elektrifitseerimisele ja tulevast aastast on 100% sõidukitest elektrifitseeritud ning järgneva kahe aasta jooksul esitleme viit uut elektrilist mudelit. Meie ambitsioonid on lihtsad: teha Peugeot’st 2030. aastaks Euroopas juhtiv elektriautomark. See eesmärk ja ambitsioonikas visioon sillutavad koos teed margi radikaalsele ümberkehastumisele. Peugeot Inception Concept kehastab uue ajastu algust.“

Uue kontseptsiooni põhjal valmivad alates 2025. aastast margi kõiki tulevikuautod, ka kõige väiksemad mudelid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.