Elektriautod

Solaride päikeseauto kerepaneele pandi ehitama ka turundajad ja logistikud

Rubriiki toetab

Solaride päikeseauto esitlus on plaanitud 24. septembriks ning peagi ootab ees päikeseautode võistlus Marokos, seega kell tiksub halastamatult.

Üheks suurimaks väljakutseks auto ehitamise juures olid kerepaneelid, kus inseneridel käisid abis turundajad, fundraiserid, logistikud ja paljud teised tiimiliikmed, kelle peamine tööülesanne auto ehitamine ei olnud. Tänaseks on kõik välised kerepaneelid valmis.

Auto kere ehitatakse kokku 30 eri suurusega paneelist, mille sisse loetakse ka nelja ust. Kerepaneelid koosnevad süsinikkangast, epoksiidvaigust ja vahust, mille kihid saavutavad vaakumis olles ühtse vormi. Selliseid kerepaneele nimetatakse sandwich-paneelideks, mis tähendab, et süsinikkihtide vahel on vahust tugimaterjal.

Pildil on auto katuse tagaosa. Katus ise koosneb kahes kerepaneelist. Sinna lähevad päikesepaneelid, mida solariderid käisid valmistamas Viljandis Solarstone´i tehases.

Lisaks materjalidele on üldjuhul kerepaneelide tegemiseks vaja vormi, mille ettevalmistamiseks võib kuluda päevi ning enamasti on sellega töös mitu inimest. Hea pinnakvaliteedi saavutamiseks tehakse vesilihvi, kasutades erinevaid lihvpabereid karedusega 400 kuni 3000. Vormile piserdatakse vett ning pinda hakatakse ringjate liigutustega töötlema kuni selle pinnakvaliteet on rahuldustpakkuv.

Järgneb lamineerimine, mille sujuvamaks läbiviimiseks jaotatakse tiimi sees rollid — üks segab vaigusegu, teine rullib vaiguseks süsinikkangast ning 2-3 inimest tegelevad kerepaneeli kihtide kokkuasetamisega. Kogu lamineerimisprotsess on tegijate sõnul segu higistamapanevast ootusärevusest ning elevusest, kuna tulemus selgub alles pärast paneeli vormist väljumist.

Kogu protsess on lähemalt kirjeldatud Solaride’i blogipostituses ning seal on ka rohkem pilte ja videosid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.