Elektriautod

Tarmo Tähepõld: miks mina endale elektriautot ei osta?

Foto: Kalle Veesaar

Rubriiki toetab

100% elektriline
Peugeot e-208 peagi siin
Vaata www.peugeot.ee

Ma ei taha. Aga põhjuseks pole mitte laadimine, sõiduulatus või hind, vaid see, et ma ei taha. Saate aru, ma olen petroseksuaalselt rahuldamata ja mul on täielik FOMO ehk Fear of Missing Out. Ilmajäämise hirm.

Kui me eeldame, et elektrikad mingil kujul ongi (lähi)tulevik, siis praegu on just see hetk, kus ma tahaks veel sisepõlemismaailmas ringi aeleda! Ma alles saabusin siia peole ja kuigi paljud pühivad juba suunurgast torditükke ning valmistuvad mantlit selga panema, siis mina kavatsen siin veel hommikuni diskot teha.

Küsite, et mis seal vahet on, mis mootor kapoti all, sest Tesla Model 3 kiirendab ju mõistliku hinna eest paremini kui ükskõik, mis muu minu hinnaklassi mahtuv auto. Tõsi, seda ta teeb, aga järgmise lõigu mõistmiseks peab olema teil ka endal kerge kirg autonduse suunal.

Mulle ei meeldi, või nii ma endale sisendan, elektrikate lineaarsus ja kliinilisus. Nende mootorid erinevad peamiselt selle poolest, kui kiiresti nad 0-100 km/h kiirendavad. Muus osas on sõiduomadused sarnased, kõik on hääletud ja ausalt öeldes ajab see mul südame pahaks.

Mitte piltlikult või hinnanguna, vaid mul päriselt hakkab elektrikas kiiremini iiveldama kui tavaautos. Põhjuseks ilmselt just seesama teistsugune rütm kiirendusel ja aeglustusel, eriti kui rekuperatsioon on eriti tugevaks keeratud.

Ma toetan elektriautosid 100%

Aga ma toetan elektriautosid ja astun nende kaitseks välja ja seda väga lihtsal põhjusel – väga muud valikut ka ju ei ole.

Meil on juba ligi pool aastat Autogeeniuses ootel mustand teemal “Kumb saastab elutsükli jooksul rohkem – sisepõleja või elektrikas” ja me ei liigu sellega edasi. Sest täpselt seda, mida sa netist otsima hakkad, seda sa ka leiad. Ehk, et ühtset tõde ei ole ja suur osa elektrikate kriitikat võib ka õigustatud olla. Ühepoolseid artikleid on juba piisavalt.

Sellest hoolimata ma asun elektriautosid alati kaitsma. Isegi kui hetkel käimasolev laine on mingi hüsteeria ja paberil saastenormide statistikaga joonele saamine. Samas on tänu sellele või selle tõttu toimumas väga võimas innovatsioon. Mootorite, tehnoloogiate, akude, taastuvenergia, võrgulahenduste ja kõige kaasneva osas.

Seda ei tohiks võtta nii, et konkreetse elektriauto X (sorry Elon, aga ise sa selle nime valisid, mina pean silmas lihtsalt tundmatu tähist) akud tulevad TÄNA kuskilt ebamõistlikult kaugelt, lisandub lennulogistika CO2, liitumi kaevandamine pole päris puhas ja koobaltiga on üldse kehvasti. Või mingi muu sarnane jutt.

Kriitika viib tegudeni

Õigemini, seda kriitikat tuleb teha, aga tuleb ka mõista, et see on praegu nii ja ma eeldan, et kõik tootjad võimlevad, et seda paremaks saada. Kui mitte suurest südameheadusest ja kõrgest moraalist, siis pigem kulude kokkuhoiu ja normidele vastamise pärast.

Kui poleks saastenorme, keskkonnapaanikat, diisliskandaali ja Teslat, siis andke andeks, aga mina ei usu, et suured kontsernid “mataks” sadu miljoneid elektriteemalistesse katsetesse ja uurimustesse, lihtsalt huvi pärast.

Innovatsioon toimub siis, kui seda on vaja. Mõnikord tekitab vajaduse tarbijate nõudlus, aga mõnel teisel juhul on vaja väikest müksu seaduste ja normide ja väikese hüsteeria abil. Mis on kõige hullem, mis saab juhtuda? Innovatsiooni käigus tekib uus innovatsioon?

Öeldakse, et elekter on juba aegunud ja tegelik tulevik on vesinik. Vabalt! Minupärast kasvõi külmfusioon või veeldatud armastus. Aga kuniks tarbija pole harjunud mõttega, et bensiin ja diislikütus polegi ainukesed võimalused, et iga 5 km tagant ei ole sul tanklat, et midagi peab oma elus ja ootustes muutma, niikaua ei juhtuks ka vesinik.

Üleminekuperiood ongi raske

Elektriautod on üleminek. Jah, ilmselt sõidavad näiteks 30 aasta pärast kõik elektriautodega, aga ka vesinikul töötav auto on elektriauto. Võib olla tuleb juba kümne aasta pärast keegi välja akutehnoloogiaga, mida ei kujuta ettegi. Võib olla ei tule, me ei tea.

Kui aga algusest peale võtta suhtumine, et see elekter on üks igavene s*** ja petukaup, siis suhteliselt kindlalt ei viitsiks keegi seda ka arendada. Mäletate esimest iPhone’i? Kallis ja suurte piirangutega, mingid äpid, mis olid tasulised ja alternatiive polnud. Kuhu see meid viis?

Ära osta elektriautot, kui sa ei taha. Mina näiteks ei osta, eelpool toodud põhjustel. Aga äkki pole ka lõputu eitamine ja vaenulikkus päris õige tee. Las tarkurid leiutavad ja uurivad, sest teadlikult ja eesmärgistatult asju halvemaks ju tegelikult teha ei taheta. Elektriautode ostmine ja populaarsus annab omakorda leiutajatele indu edasi pingutada. Paneme leiutajate silmad särama!

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.