Elektriautod

Toyota hübriidautod jõudsid järjekordse suure verstapostini

Hübriidmootoriga Toyota Camry Foto: Paula Johanna Adamson

Rubriiki toetab

Alates 1997. aastast, mil nägi ilmavalgust esimene Prius, on Toyota müünud tänaseks üle maailma 15 miljonit hübriidelektriautot.

Euroopas on neist ostetud üle 2,8 miljoni ning 23 aastaga on Toyota ja Lexuse mudelivalikusse lisandunud 19 erinevat hübriidelektriautot. Nende osakaal Toyota ja Lexuse Euroopa kogumüügist moodustas eelmisel aastal koguni 52%. Kolmes Balti riigis kokku oli tulemus samas suurusjärgus – 47% Toyota sõiduautodest osteti hübriidina.

Rohkem kui 50% sõidust saastevaba

Toyota alustas hübriidelektriautode projektiga rohkem kui veerand sajandit tagasi. Takeshi Uchiyamada juhitav arendusmeeskond hakkas siis välja töötama 21. sajandi autot, mille tehnoloogia aitaks vähendada kasvuhoonegaaside ja muude saasteainete heidet.

Selle töö tulemusel jõudis 1997. aastal turule esimese põlvkonna Prius, samal aastal allkirjastati ka ÜRO kliimamuutuste raamkonventsiooni Kyoto protokoll. See andis keskkonnaliikumisele kõikjal maailmas hoogu juurde.

15 miljonit hübriidsõidukit on jätnud õhku paiskamata 120 miljonit tonni CO2 võrreldes sellega, kui nende asemel oleks liigelnud tavalise bensiinimootoriga autod.

Tänu hübriidautode suurele müügile on Toyotal eeldused täita Euroopa Liidu seatud eesmärgid: saavutada aastatel 2020 ja 2021 uute sõiduautode keskmine heitkogus 95 grammi CO2 kilomeetri kohta.

Toyota näeb tulevikku erinevatel lahendustel

Toyota näeb, et tuleviku transpordis on mitmeid erinevaid tehnoloogiaid – elektrifitseeritud tehnoloogilised lahendused, sh hübriidelektrisõidukid, laetavad hübriidelektrisõidukid, akutoitel elektrisõidukid ja kütuseelemendiga elektrisõidukid.

„Peame vaeva nägema aku jõudluse parandamise ja (akutoitel elektrisõidukite) kulude vähendamisega, mida me praegu ka teeme. Kuid meil peab olema plaan, kuni oleme ületanud akutoitel ja ka kütuseelemendiga elektriautodega seotud väljakutsed. Seni jätkame tööd hübriidelektriautode kallal,“ ütles Toyota Motor Corporationi tegevjuht Shigeki Terashi.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.